Zajímavosti a rozdání

Nedostal jsem se dlouhou dobu k internetu a tak se vracím k ME na Maltě až skoro po 2 měsících. Mezi tím se objevily polemiky (vlastně bohužel jen jedna od Toliho Filipa) a dotazy k mistrovství a způsobu nominace, ke kterým bych se také rád vyjádřil. Napřed tedy vlastní dojmy.
Letecký pohledJako vždy bylo mistrovství nádherné. Nebylo možná tak skvěle připraveno jako na některých minulých letech, ale atmosféra velkého turnaje nechává zapomenout na drobné nedostatky. Jako obvykle se před začátkem turnaje ještě pár věcí pokazilo a museli jsme si je zařizovat sami. První problém nastal na letišti v Miláně, kdy se ukázalo, že letenka Pepy Kůrky, je na pozdější letadlo. Bohužel k jeho obřímu zavazadlu byl připojen ještě skromný kufr Tomáše Mráze, aby Pepa nemusel připlácet za nadměrnou váhu. Tomáš byl trochu rozčarovaný z toho, že jeho kufr přiletí na Maltu až později. Někde nahoře má však zastání, a tak v podobném smyslu jako když na mistrovství podáte protest a vám nic nepřidají, ale soupeřům uberou, se po příletu na ostrov ukázalo, že ostatní kufry v Miláně kdosi poslal jinam a že naše nedošli vůbec. Paradoxně pak právě Tomáš měl relativní jistotu, že se jeho kufry za několik hodin objeví společně s Pepou. RytířiNěkteří aktivní jedinci se ujali vyjednávání s letištním personálem, ale s těmi otrlými muži nehnuly ani jemné narážky na to, že ministrovi pro turistiku, který pořádal úvodní recepci se asi nebude líbit, až se dostavíme v cestovních šatech. Do hotelu jsme bez problému dojeli a tam nám sdělili, že u nich žádné ubytování nemáme. Naštěstí po chvíli hledání po okolních hotelích zjistili jméno člověka, na kterého byly pokoje zajištěny a mohli jsme se ubytovat. Před zahajovací recepcí jsme se předvídavě šli ještě podívat do hotelu, kde se hrálo a zeptat se na to, zda je vše v pořádku a v jakém pořadí s kým hrajeme. Ale u přihlašovací desky nám řekli, že Česká republika nezaplatila vklady za žádnou kategorii a že tedy nemůže hrát. Zatím co se kapitán odvážně koupal v rozbouřeném moři mezi skalisky, sháněli jsme s Vítkem Volhejnem telefon na pokladníci ČBS Evu Bahníkovou. Tu jsme nakonec sehnali, jistě ji potěšil sobotní telefon z Malty, a dali ji číslo na hotelový fax, kam poslala potvrzení z banky o zaplacení. Ukázalo se, že problém byl pouze v tom, že platba přišla společně za OPEN, ženy i seniory a EBL ji správně neidentifikovala. Přesto by nám ušetřilo dost nervů, kdyby platba byla včas ověřena. Hezký úvod, ale již jsem zažil na jiných mistrovstvích podobný. Zřejmě něco vázne v organizaci. Pak už ale vše pokračovalo normálně.
Střídali jsme pravidelně, což bylo myslím velmi dobré. Úroveň hry týmu by měli hodnotit jiní, ale můj pocit je, že jsme hráli to, na co máme. Na začátku jsme hráli slabě a inkasovali několik možná zbytečných vysokých proher, ale asi po třetině turnaje jsme se chytili začali hrát úspěšně. Modrá jeskyněZ té doby také pocházejí naše skvělá vítězství nad Blue týmem mistrů Evropy Italů, Švédy, Poláky, Velkou Británií, výbornými Belgičany a dalšími silnými týmy. Vzhledem k tomu, že z posledních 7 zápasů jsme měli 6 nejslabších týmů z aktuálního pořadí, vypadalo to dokonce, že bychom se mohli dotáhnou někam na 22. až 23. místo. Pro ty, kterým se to zdá málo, bych chtěl podotknout, že by to bylo v okolí takových týmů jako jsou Dánsko nebo Island. Ostatně ve střední části jsme dělali průměr těch vytoužených 16 VP na zápas. Mimochodem průměr 16 v celém turnaji by dal zhruba 15. místo. Konec ale nesplnil očekávání a několik proher se slabšími soupeři nás srazilo zase dolů.
Proč nejsme úspěšní a co se s tím dá dělat? Tak zaprvé jsme nehráli tak špatně. Družstvo nehrálo ve stresu a nebyly žádné vnitřní spory. Technicky jsme dobří, zahráli jsme například několik skvízů, které na druhém stole nehráli a splnili jsme i mnoho závazků, které soupeři nesplnili. Také jsme dost často agresivní dražbou zabránili soupeřům vylicitovat správný závazek. A nemám dojem, že (abych citoval jednoho z hráčů) soupeři hráli jako stroje a nedalo se na ně nic uhrát. MenhiryNa druhou stranu jsme měli sami několikrát problémy s rozlohovými slemy, především velkými a to stojí mnoho bodů. Především jsme ale pokračovali ve stejném trendu jako na všech minulých soutěžích, že jsme nedokázali vysoce porážet ty slabé a remizovat se středními, což týmy z první desítky běžně dělaly. Nemluvím teď o nějakém konkrétním zápase, protože na mistrovství Evropy nebyl žádný tým, snad kromě domácí Malty, vyloženě slabý. Kdokoliv mohl prohrát s kýmkoliv a také to občas dělat, ale mám na mysli průměr z více zápasů.
Rozbíhá se diskuse o tom, zda jsou družstva na ME dobře nominována a jak je nominovat. Můj názor je, že nejlepší nominací je výběr kapitána z širšího kádru (který ovšem u nás neexistuje nebo o něm alespoň nikdo neví) nebo dlouhodobá   soutěž K.O. A když jsme u letošní nominace, možná že se dal sestavit silnější tým (určitě ne o mnoho), ale nedal se momentálně sestavit tým, který by dělal na ME průměr 16 VB na zápas. A jsem si téměř jistý, že pokud by se hrála například dvouvíkendová K.O. kvalifikace, například na 2 x 72 rozdání (2 x desetina toho co na ME), nepodařilo by se sestavit tým, který by současnou reprezentaci porazil. Spinola BayPochybuji ostatně, že by se našlo 6 dalších hráčů ochotných obětovat další 2 víkendy.
Je trochu optimistické čekat, že se za 10 let od roku 1998 dostaneme do evropské špičky. Evropa také nestojí na místě a úroveň hry a styl je v ostatních zemích také již o kus dál. Svatý JanA nesmíme zapomínat, že my jsme úplní amatéři alespoň v tom smyslu, že všichni máme úspěšná zaměstnání, kterým věnujeme mnoho času. To není jen náš problém, i například kapitán belgické reprezentace si stěžoval, že nemůže konkurovat úplné špičce, protože má v družstvu jen polovinu profesionálů. Náš problém není podle mě v tom jak družstvo vybrat, ale jak zvýšit jeho kvalitu hry a stabilizovat výkon. A jedna z cest je podobně jako Italové nebo Američané, pokusit se takový širší tým vytvořit, pomocí pravidelných tréninků zvyšovat jeho úroveň a pomocí výjezdů na turnaje do zahraničí a na Velké ceny stabilizovat jeho formu a schopnost udržet si dlouhodobý výkon.
A co se týče sponzora a toho, že ne každý má stejné finanční možnosti, bylo právě celé letošní mistrovství Evropy (a nejen to) hrazené sponzorem Vítkem Volhejnem. A pokud vím neexistovaly žádné (a tím myslím opravdu žádné) omezující podmínky na složení týmu. Je spíš hrozná škoda, že ani informace o nominaci ani informace o jejím sponzorování nepronikly na veřejnost a je otázka, zda si ČBS dostatečně uvědomuje, že se tím bezbolestně v minulých letech řešil jeden z jeho základních úkolů a mohl se plně věnovat problémům rozšiřování členské základny.SliemaA otázka je, zda místo darování peněz přímo na ME by nebylo pro špičkový český bridž spíš účelnější soustředit se na přípravu širšího reprezentačního kádru a zvyšování kvality jejich hry. V žádném případě bych se však nechtěl dopustit faux pas a radit případným sponzorům kam investovat, jako kdysi jeden hráč, který doporučoval, aby sponzor věnoval cenu místo na výhru na zřízení kanceláře ČBS.
Ale už dost teorií a rád bych ukázal několik rozdání z ME. Napřed 2 rozdání na kterých jsme brali 15 IMP. Takových obratových rozdání bylo více, ale tato se mi líbila nejvíc.

Rozdání 7 ze zápasu s Rakouskem (18:12) v 6 kole. Po tomto rozdání přihlížející Miloš Fládr pokýval spokojeně hlavou, pronesl směrem k Rakušanům několik soucitných slov a se špatně skrývaným uspokojením si šel vychutnat toto rozdání ještě do bridžorámy.

pik K76
srdce AQ9
karo 10843
tref QJ2
pik Q3
srdce K103
karo K92
tref K10765
pik AJ10542
srdce 64
karo J65
tref 83
pik 98
srdce J8752
karo AQ7
tref
A94

 

Západ
Fořt
Sever
Bieder
Východ
Volhejn
Jih
Schnitzer
1srdce
pas 1pik pas 1 BT
pas 3 BT kontra (!) všichni pas

mtfav3.jpg (105437 bytes)Co jsem měl dělat. Kontra partnera mě s mými 11 body překvapilo, ale poslušně jsem vynesl pik. Soupeř se dostal na stahované piky do značných odhozových problémů a spadl 4x za 1100.

 

Další rozdání je číslo 9 z 21 kola, ve kterém jsme hráli s Monakem (19:11). Monako podalo po jeho skončení protest a tak bude nejlepší se podívat na oficiální zápis Odvolací komise. Pro hnidopichy: nehrál jsem samozřejmě s Jansou ale s Volhejnem, jenže takhle už byla jména přepisována rozhodčími.

Odvolání č. 20.

Mylná informace - Žádné poškození

Komise: Jens Auken (Předseda, Denmark), Herman De Wael (Zapisovatel, Belgium), Naki Bruni (Italy), Peter Lund (Denmark), Anton Maas (the Netherlands).

Open Teams Kolo 21 Monaco : Czech Republic

Board 9
E/W Game
Dealer North

NORTH
S  A 9 8 2
H  Q 9 6
D  A Q 10 6
C  Q 5

WEST
S  J 4
H  8 4 2
D  K J 7 3
C  K 9 7 6
EAST
S  7 6 5
H  A K J 10 5 3
D  5
C  J 10 3
SOUTH
S  K Q 10 3
H  7
D  9 8 4 2
C  A 8 4 2
WEST NORTH EAST SOUTH
Lariviere Fort Allavena Jansa
- 1NT 2D Dble
2S Dble All Pass

 

Závazek: Dva piky kontra, hraje Západ

Výsledek: Dva zdvihy, -1700 pro Východ/Západ

Fakta: Západ zavolal vedoucího během 15. rozdání zápasu. Jih vysvětlil kontra na Multi jako trestné na kára. Na druhé straně bylo kontra vysvětleno jako trestné na jednu drahou. Tento rozdíl ve vysvětlení byl uveden jako důvod pro neobvyklý konečný závazek. Západ vysvětlil své piky jako «pasuj nebo oprav», zatímco po trestném kontra na drahou by indikovalo nezávislou pikovou barvu.

Vedoucí: Shromáždil tato fakta, ale nenašel důvod změnit skóre.

Rozhodnutí vedoucího: Výsledek zůstává.

East/West se odvolali.

Hráči: Západ řekl Komisi, že po kontru na jejich 2D, které ukazuje kára licitují jako by žádné kontra nebylo. Ale pokud by bylo trestné na jednu nebo obě drahé, licitují svou vlastní barvu nebo pasují bez vlastní barvy.

Komise: Ptala se páru, zda mohou ukázat jejich systém na papíře, ale nemohli. Nehrají přesně stejný systém po zahájení multi 2D,  protože tam je daleko méně pravděpodobné, že kontra v tomto případě by bylo trestné na drahé. Protože bylo nemožné dokázat, že jejich systém je takový jak popisovali, komise nenašla žádný důvod rozhodnout ve prospěch East/West.

Rozhodnutí komise: Rozhodnutí vedoucího platí.

Odpovídající pravidlo: Pravidlo 75A

Jistina: Byla vrácena.

Nebylo to ostatně poprvé, co mělo Monako takovéto účelové odvolání. V zápase proti Libanonu dokonce v přítomnosti (nefrancouského) rozhodčího radil jeden z hráčů Monaka druhému francousky: "Řekni, že jsi zkazil systém". Na smůlu jak oba soupeři tak rozhodčí francousky uměli velmi dobře.

 

Další č. 4 rozdání je z prohraného zápasu s Francií (6:24) v 13. kole.

pik 9
srdce AJ8
karo AJ1065
tref Q1053
pik J752
srdce 7543
karo Q3
tref 972
pik A3
srdce Q109
karo 982
tref AJ864
pik KQ10864
srdce K62
karo K74
tref
K

co902.jpg (23808 bytes)Za celý zápas jsme udělali jen 4 malé zápisy IMP pro nás v celkové hodnotě 11 IMP. Soupeř jich neměl více, ale splnil o 3 hry více než my a to dělalo tak vysokou prohru. Zde jsme získali sice jen 2 IMP, ale sehrávka a následná pochvala soupeře mě potěšila. Hrál jsem 3 BT, do kterých soupeř vynesl trochu hop nebo trop trefA a malý tref. Vzal jsem desítkou a zahrál pik do stolu. Východ nic zlého netuše propustil a už se vezl. Na 5 kol kár musel 2 krát zahazovat. Poprvé zvolil tref, ale podruhé již neměl moc dobrý odhoz. Mohl zahodit pik a pak se stane další skvíz poziční, ale nezanalýzoval dobře situaci a odhodil tref. Odehrál jsem tedy velké trefy a Východ musí opět potupně odhodit některou velkou kartu. Hezké 2 nadzdvihy oproti druhému stolu, ale v týmech opravdu jen pro radost.

 

A ještě jeden slem, který soupeři nelicitovali a který výrazně přispěl k dobrému výsledku. 25. kolo rozdání 17 proti Švédsku (15:15).

pik 8
srdce KQ976542
karo QJ7
tref 9
pik Q652
srdce 3
karo 10865
tref K874
pik J10943
srdce J10
karo K42
tref AQJ
pik AK7
srdce A8
karo A93
tref
106532

Bodů sice moc nemáme, ale rozloha to vynahradí více než dostatečně. 6srdce přineslo 11 IMP.

 

A při té příležitosti ještě jeden trochu psychologický nadzdvih opět v prohraném zápase proti Bulharsku v předposledním 36. kole v rozdání 8. (6:24). Ostatně Bulhaři a jejich postup na Bermuda Bowl byl velkým překvapením turnaje. Hráli noví mladí hráči a hráli opravdu dobře. Škoda, že právě proběhlé MS juniorů neukázalo podobné talenty u nás.

pik J854
srdce A53
karo AJ76
tref 96
pik 763
srdce 10
karo K10
tref KJ107432
pik AKQ2
srdce KQ98742
karo -
tref Q5
pik 109
srdce J6
karo Q985432
tref
A8

Hráli jsme stejně jako na druhém stole 4srdce z Východu. Výnos přišel pik a po trumfovém králi další pik. Po stažení 6 kol srdcí zůstala koncovka:

pik J8
srdce -
karo AJ
tref 9
pik 7
srdce
karo K10
tref KJ
pik Q2
srdce 2
karo -
tref Q5
pik -
srdce -
karo Q98
tref
A8

Důležité je nechat si na stole jen 2 trefy. Pokud bych jich tam nechal více, Jih propustí první tref a udělám jen 10 zdvihů. V tomto případě Jih snadněji přehlédne pastičku. Sebere hned první tref (odhozy na trefy přece nehrozí) a zahraje káro do desítky, kluka a snapu. Na následující tref ke králi je Sever ve skvízu na 11. zdvih.

Návrat na začátek dokumentu

Návrat Návrat na hlavní stránku ME

Naposledy editováno: 01.11.2005 14:34