4) ME 1997 - Zajímavosti

La PaceHned na začátku turnaje jsme způsobili menší zmatky, protože obě naše výpravy byly odhlášené a den před zahájením se měnil program a organizátoři museli přetisknout všechna nasazení. A to vše proto, že při odhlašování našeho seniorského týmu organizátoři špatně přečetli dopis a usoudili, že jsme odhlásili všechna družstva. Nutno říci, že se s tím vypořádali naprosto profesionálně. Další den již byly vytištěné nové programy a vše běželo jako by se nic nestalo.

BridžorámaBridžoráma byla, jak je vidět i na obrázku, největší v dosavadní historii a v jejích křeslech se velmi pohodlně sedělo. Na plátně byly také promítány výsledky všech zápasů, což by bylo velmi zajímavé, pokud by nebyly trochu neaktuální. O hráče bylo dobře postaráno. V hrací místnosti byly automaty Lavazza na kávu a čaj a v ledničkách byly k dipozici sodovky. Kouření bylo v zavřené zcela zakázáno a v otevřené omezeno. Zajímavé bylo také, že v hrací místnosti byly striktně zakázány mobilní telefony. Rozhodčí velmi přísně kontrolovali čas a za pozdní příchod ke stolu třeba jen o několik vteřin po časovém signálu strhávali 1 VB. Za přetažení času o prvních 5 minut, ke kterému vzhledem k dostatečným časovým limitům docházelo jen zřídka, brali jen 1/2 bodu.

Ve své lékařské profesi musel zaskočit Tomáš Mráz. Z jedné z velmi vratkých židliček v átriu kongresové haly upadl Albert Benjamin, 87, tvůrce Benjamin ACOL a poranil si hlavu. Tomáš mu poskytl první pomoc a přispěl tak k tomu, že incident nedopad hůře a pana Benjamina mohli po několika dnech propustit bez následků z nemocnice. Ostatně hned první den v nemocnici se proslavil větou: "Je to čistě náhodné, že jsem spadl ze židle právě potom, co jsem se dozvěděl výsledek zápasu San Marino - Velká Británie". (20:10)

Zajímavou historku (i když jsem jí již četl i o někom jiném) popsal v bulletinu Sam Leckie. Když byl Zia Mahmood, který bude hrát poprvé za Ameriku na Bermuda Bowl v Tunisu, představen v této souvislosti jednomu americkému duchovnímu, představil jej jeho kolega: "Toto je pan Mahmood. Vše co dělal po celý život je hraní bridže, golfu a svádění dam." Duchovní se zeptal trochu nevěřícně: "To je váš celý život?" "Je to ještě horší." odpověděl Zia. "Jak je to možné?" zeptal se udiveně duchovní. "Miluji každou jeho minutu." odpověděl Zia.

Když si jeden z organizátorů Jeff Earsterson dal první den u baru v druhém patře džus, zaplatil za velkou sklenici jen 2000 L, což byla slušná cena. Druhý den zašel znovu a připravil si již dopředu peníze. Ta samá mladá dáma jako včera jej však jemně upozornila, že cena je 5000 L. Když se ptal na důvod změny ceny odpověděla: "Ano, cena byla dříve 2000 L, ale dnes máte více ledu".

Pěkná situace nastala také ve vyhraném zápase žen proti sympatickému družstvu Velké Británie v 17. kole (26. Open). Kdy Lančová použila v prvním rozdání druhé poloviny po zahájení soupeřů 1 BT hlášku 2, která slibovala obě drahé barvy. Hráčka soupeřů sedící na Východě se zeptala Evy Bahníkové na její význam. Ta suše odvětila Landy, ale když se podívala na jmenovku soupeřky, kde stálo Sandra Landy (na obrázku vítězného anglického družstva první zprava), raději pro jistotu vysvětlila co to znamená, kdyby soupeřka tuto konvenci neznala.

 

V jednom zápase soupeř poněkud nešťastně vynesl dámou do AK108 na stole. Na dotaz jak vynášejí odpověděl smutně: "Dáma slibuje kluka a většinou mívám také tu devítku".

Hrál jsem opět po 6 letech proti Řekovi Lambrinosovi, se kterým jsem si tak pěkně popovídal v Killarney. Za tu doby se z něj stal uznávaný hráč evropské úrovně stratil většinu vlasů a už nežije na malém ostrůvku v Egejském moři. Bohužel nám z zápase nedal jedinou šanci.

 

Rozdání číslo 21
NS v druhé, rozdával Sever.
  QJ1062  
KJ962
10
108
A7 985
85 AQ43
AKQ8742 5
K6 AJ742
  K43  
107
J963
Q953
Rozdání 21 ve 4. kole oddělilo lidi od strojů. Devět dvojic vylicitovalo 6, což je velmi dobrý závazek, pokud se rozpadnou trumfy. Téměř všude vynášeli Q k esu. Sever pak nepřiznal na druhé kolo trumfů. Jaká je nejlepší cesta?
Osm hlavních hráčů odehrálo K a pokračovalo trefovým impasem s dvěma rychlými pády jako výsledkem. Onno Eskes (holandský novinář) dal toto rozdání svému počítači s programem "Goren in a Box". Ten po odhalení špatné rozlohy v trumfech asi minutu přemýšlel, pak trumfl ještě jednou, odehrál K a zahrál tref k A! Následoval trefový snap, srdcový impas a opět tref snap. Srdcové eso je pak přechod na poslední tref.
Smáli jsme se, když Deep Blue deklasoval Kasparova, ale v bridži nás brzy čeká totéž. Jedině mladý Běloruský talent Sotniku zahrál stejným, a jak se dá zjistit, správným způsobem tuto partii. Abychom nebyli nespravedliví stejně zahrála ještě dánská hvězda Jens Auken. Ten ale uhrál jen 3+3. Získal však 2 IMP, neboť na druhém stole hráli Finové 4=.
V našem zápase proti Jugoslávii hráli oba stoly 3 BT, které navíc naši narozdíl od soupeře zadali. S trochou nostalgie vzpomínám na rady Edy Veleckého, které jsem bohužel dostal až po návratu z Montecatini, kde přesně o tomto případě mluví a pak na jeden londýnský klub kde dvojice, která spadne ze 3 BT v partii, kde je levný slem musí všem zaplatit rundu.

A nyní ten slíbený velký slem bez esa za + 13 IMP. Přišel v rozdání 5 ve 22.kole proti Lotyšsku (24:6).

Rozdání číslo 5
NS v druhé, rozdával Sever.
  -  
KQ6
AKJ98742
J10
108732 94
952 A10743
106 -
K74 Q98632
  AKQJ65  
J8
Q53
A5
Jih   Západ   Sever   Východ
Volhejn       Fořt    

        1   2(1)
2(2)   Pas   4BT   Pas
5(3)   Pas   5(4)   Pas
6(5)   Pas   7BT(6)   Kontra
Rekontra(7)   Pas   Pas   Pas

Výnos srdcové eso!

Pro pochopení toho co se stalo je nutné si uvědomit, že Sever a Východ byli na jedně straně záclony a jejich partneři na druhé. Takže si ukážeme jak to vypadalo z hlediska jednotlivých hráčů.

Jih:
(1) Zaklepané a vysvětlené dobrácky Západem, který ze své karty věděl o co jde, že jde o dvoubarevný list srdce a trefy.
(2) Cue-bid vyšší ze dvou barev soupeře ukazuje silnou kartu na pikách.
(3) Mám dvě esa a trumfového (pikového) krále, tedy 3 z pěti figur.
(4) Dotaz krále slibující trumfovou dámu. To začíná být podezřelé.
(5) Ukáži, o co běží. Moje piky jsou pevné.
(6) Jasně, máme všechna esa a piky táhnou.
(7) To snad nemyslí soupeř vážně. Snadné body navíc.

Sever:
(1) Zaklepané a vysvětlené Východem Severu jako obecně dvoubarevné.
(2) Pravé pasovatelné.
(3) 0 nebo 3 z 5 figur pro srdce.
(4) Partner dal pasovatelnou hlášku a nemusí mít žádnou figuru.
(5) Výborně má 3 figury pro srdce a ještě další figuru v pikách.
(6) 13 zdvihů je zhora a ještě zřejmě něco přebyde.
(7) To se nedivím, dal bych ho sám, kdyby se na mě dostala řada.

Když soupeř vynesl s neuvěřitelnu razancí své eso, chvíli jsem třeštil oči na stůl a nevěděl co se stalo. Kde jsou 3 figury? Proč partner mlžil srdcovou hláškou, když má tak pěkné piky? Vítek se vzpamatoval dříve. Zavolal rozhodčí a reklamovali jsme špatné vysvětlení hlášky soupeřem. V zápase se pokračovalo a zatím začli rozhodčí divoce konzultovat a pobíhat do bridžorámy podívat se co stalo na druhém stole a co na dalších stolech. Šlo o veliký swing, neboť Lotyši jen hráli 5+2 a bylo tedy pravděpodobné odvolání. Nakonec rozhodčí přidělila upravený výsledek 6 BT =. Lotyši pravděpodobně dodnes netuší, proč byli potrestáni. Zkusili ještě prosadit, že upravený výsledek bude 6, když to byla naše předposlední hláška, ale pak rezignovali a ani se nedvolali.

Honza Volhejn byl nejúspěšnější reprezentant naší výpravy. Byl nominovám jako jeden z hlavních rozhodčích a neprohrál ani jedno odvolání. Některé zlé jazyky tvrdí, že když Vítek viděl, že padáme z velkého slemu, zvedl ruku a zavolal "Bratře! Stáhli nám eso do velkého slemu. Zařiď upravený výsledek.". Ale to jsou jen výmysly zlovolných jazyků. Byl jsem u toho a bylo to jinak.

 

Rozdání číslo 9
EW v druhé, rozdával Sever.
  A3  
A98
K984
A864
QJ1098 754
1076 Q43
105 Q73
1052 QJ97
  K62  
KJ52
AJ62
K3
V 26. kole jsme hráli proti Estonsku (17:13). Hrál za ně i dlouholetý dříve ruský reprezentant Levenko. V rozdání číslo 9 jsme vylicitovali 6 po tom co jsem zahájil 1 a můj partner odpověděl 2. Alertoval jsem tuto odpověď a na dotaz vysvětlil, že hrajeme inverted minor. Levenkovu tvář přelétl chápavý a trochu radostný výraz a spokojeně pokýval hlavou.
Když vynesl kartu a ukázal se stůl, podíval se na mě podezřívavě, zavřel opět okénko a začal se vyptávat, kdeže má partner ten trefový čtyřlist. Nechápal jsem chvíli o čem to mluví, ale pak jsem pochopil, že pokládá inverted minor licitování obrácených levných barev a nikoliv obrácené síly hlášek 2 a 3. A v ten moment jsem si vzpoměl a měl jsem co dělat, abych zachoval vážnou tvář. Terrence Reese popisuje ve své knize o mniších zápas opata proti ruské reprezentaci. Ostatně tato část vyšla i v Bridžové revue v říjnu 1994 (ročník III, číslo 3, strana 19). Na opata licitovala ruská dvojice Levenko - Laaname 1 - 2 a Rus opatovi vysvětlil, že 2 znamenají 4 list trefový a 2 by znamenaly 4 list kárový "tónem znamenajícím, že takové metody jsou standardní tam odkud pochází".

Návrat na začátek dokumentu

Návrat Návrat na stránku ME

Naposledy editováno: 16.02.2004 08:49