26) Nehrát stereotypně

Hezkých rozdání je spousta, jen mít čas je všechny popsat. Následující rozdání je z malého turnaje ne příliš vysoké úrovně, ale stejně vyžaduje od obránce značnou míru představivosti, aby závazek porazil.

  76
A10542
843
J52
 
Q5432
7
J102
K1087

Stůl

98
KJ986
A976
93
  AKJ10
Q3
KQ5
AQ64
 

Po dost netypické licitaci se soupeři zastavili ve štastném závazku.

Jih
Západ
Fořt
Sever
Východ
Dítětová
1 pas 2 pas
2 BT pas pas pas

Západ nemá moc dobrý výnos. Nejlepší bude zřejmě káro, ale i po káru je 8 zdvihů bez problémů a 9 se dá vymyslet. Ale těžko vyčítat, že Západ vynesl tref. Hlavní hráčka vzala dámou a zahájila parti po chlapsku. Eso trefové, eso a král pikový. Když došly figury v ruce přišla chvíle na zamyšlení. Po ní následovala Q propuštěná ke králi. Příjdete na to, jak dál bránit?

  -
A1054
843
J
 
Q54
-
J102
K10

Stůl

-
J986
A976
-
  J10
3
KQ5
64
 

Východ má nyní automatické zahrání malým kárem. Po takovém začátku partie je těžké cokoliv předpovídat, ale káro zřejmě vezme Jih dámou a vyrazí pik. Západ dobere dámou, stáhne své trefy a pokud nechce vypracovat hlavnímu hráči osmý zdvih, musí zahrát pik. Za to mu ale partnerka nebude moc vděčná, protože jí vystaví do skvízu, ve kterém odhodí buď od srdcového kluka a Jih dohraje na srdce nebo od kárového esa a dostane se do potupného nuceného výnosu.
Západ může koncovku předvídat a nestáhnout některý svůj zdvih, ale protože má odříznuté komunikace, může hlavní hráčka bez obav přejít na stůl na srdce a zopakovat kárový expas. Zdá se tedy, že pokud se nyní Jih vzpamatuje a zahraje partii bez chyb, není proti 8 zdvihům obrany.
Ale chyba lávky. Ve skutečné partii nevrátil Východ káro, ale srdce! Elegantní je
J. Chce to jen přežít jemný záchvěv děsu na tváři partnera a přezíravý leč spokojený pohled soupeřů a v skrytu se připravit na vychutnávání pocitu vítězství po partii.
Pokud hlavní hráčka příjme danajský dar a odehraje vypracovanou srdci, udělá již maximálně jeden kárový zdvih na propuštěný expas. Jih ale zavětřil a srdce nestáhl. To však nebylo nic platné. Zbytek partie hraje bez komunikací. Zahranou káru ze stolu Východ propustil a Západ se odblokoval klukem. Jih může zkusit zahrát pik, ale Západ jej po stažení svých zdvihů pošle zpět do ruky a donutí vynést od kárového krále.

NávratNávrat na hlavní stránku perliček

Naposledy editováno: 13.05.2002 11:01