Propozice přeboru České republiky družstev

 

 

 

1. Úvodní ustanovení

 

 

Přebor České republiky (ČR) družstev v soutěžním bridži je soutěž klubových týmů. Základní soutěžní jednotkou je zápas dvou družstev na stanovený počet rozdání. Jednotlivá rozdání jsou hodnocena rozdílově s převodem na IMP. Rozdíl získaných a ztracených IMP za všechna rozdání zápasu je základem pro stanovení výsledku. Způsob vyhodnocení a podmínky účasti stanovují další části těchto Propozic.

 

      Na jednotlivých utkáních první a druhé celostátní ligy se hrají počítačově připravená rozdání při použití zástěn, přičemž z vážných organizačních či technických důvodů může vedoucí turnaje výjimečně povolit ručně míchaná rozdání nebo hru bez zástěn. O použití počítačových rozdání či zástěn na nižších úrovních rozhoduje VT na základě sportovních a ekonomických kritérií.

 

 

 

2. Odpovědnost

 

 

2.1. Soutěž je řízena SK ČBS (SK) podle Mezinárodních pravidel (MP),  Soutěžního řádu (SŘ) a těchto Propozic. Předseda SK odpovídá za stanovení termínů jednotlivých turnajů, výběr pořadatele, včasné rozeslání informací, zpracování a zveřejnění konečných i dílčích výsledků po jednotlivých turnajích, zaslání konečných výsledků v požadované kvalitě (stačí elektronicky) klubům, klasifikační komisi a zpracovateli RANKINKU. Dále odpovídá za archivaci konečných výsledků. Předseda SK podává zprávu ÚČBS o ukončené soutěži.

 

 

2.2. Pořadatel je odpovědný za zajištění vedoucího turnaje (VT), kterého schvaluje předseda SK. Dále je odpovědný za veškeré organizační, technické a materiálové zajištění turnaje. To představuje

 

       zajištění kvalitních hracích prostor, zástěn na všechny stoly, bidding-boxů na všechny stoly, dostatečného počtu krabic, přípravy počítačových rozdání,  formulářů pro zápisy výsledků (i soukromých) a formulářů pro konvenční karty, potřebné výpočetní techniky pro zpracování a výstup výsledků;

 

       rozeslání pozvánek všem účastníkům  (stačí elektronicky na adresu klubu) a provozovateli internetových stránek ČBS nejpozději 5 týdnů před plánovaným turnajem;

 

       stanovení termínu pro zaslání závazných požadavků na ubytování, přičemž tento termín nesmí být dřívější než 3 týdny před plánovaným turnajem;

 

       zajištění požadovaného ubytování všem účastníkům, kteří v termínu zaslali své požadavky;

 

       nejpozději patnáct dnů před termínem turnaje oznámí pořadatel písemně kapitánům zúčastněných družstev adresu hrací místnosti, adresu ubytování, začátky a předpokládané konce hrací doby v jednotlivých dnech.

 

      Není-li pořadatel turnaje schopen zajistit všechny podmínky pro řádný průběh turnaje, je povinen nejpozději do šesti týdnů před termínem turnaje požádat předsedu SK o zajištění náhradního pořadatele.

 

 

2.3. ÚČBS hradí veškeré oprávněné náklady pořadatele spojené s organizací turnaje. Pořadatel je povinen předložit předsedovi SK nejpozději 6 týdnů před uskutečněním turnaje plánovaný rozpočet, který požaduje uhradit z prostředků ÚČBS. Ten obsahuje

 

- náklady na pronájem hracích prostor;

 

- náklady na materiál;

 

- náklady na zajištění (zástěny, stěhování apod.);

 

- náklady na přípravu rozdání;

 

- náklady na výpočetní techniku;

 

- náklady na VT a  pomocníky.

 

Předseda SK předloží plánovaný rozpočet ke schválení ÚČBS a neprodleně uvědomí pořadatele o schválení (neschválení) rozpočtu.

 

    Pořadatel je odpovědný

 

       za uhrazení veškerých závazků spojených s pořádáním akce;

 

       bude-li požádán, za vybrání vkladů a předání vybraných finančních prostředků pokladníkovi ÚČBS nebo  jejich zaslání na účet ÚČBS;

 

       za zajištění veškerých dokladů potřebných ke konečnému zaúčtování;

 

       za zpracování a předání úplného vyúčtování pořádané akce včetně potřebných dokladů pokladníkovi ÚČBS.

 

Pokladník ÚČBS je povinen bez průtahů uhradit po předloženém vyúčtování veškeré oprávněné náklady pořadatele ve shodě se schváleným rozpočtem.

 

 

2.4. VT kompletně odpovídá za sportovní stránku průběhu příslušného turnaje a správnost výsledků. VT ihned po ukončení turnaje zašle předsedovi SK úplnou zprávu obsahující sestavy družstev, včetně počtu odehraných zápasů a jejich polovin, výsledků jednotlivých utkání, pokut, trestných bodů a jejich součtu za jednotlivá družstva. SK předané výsledky zpracuje do konečné podoby. Nemá právo bez souhlasu VT do výsledků jakýmkoliv způsobem zasahovat.

 

VT je povinen zkontrolovat před každým turnajem podle dodaného aktuálního seznamu členů ČBS, zda hráči splňují podmínku členství v ČBS a mají zaplacené příspěvky. Hráče, který toto nesplňuje může připustit ke hře pouze poté, co deklaruje svůj zájem vstoupit neprodleně do ČBS, a po složení kauce ve výši příspěvků ČBS. Kauce bude vrácena po vstupu hráče do ČBS. Takto se provinivšímu družstvu přidělí procedurální pokutu 3 VP.

 

VT jmenuje před každým turnajem odvolací výbor. Je vhodné jej jmenovat z přítomných hráčů. Doporučený počet členů odvolacího výboru je 3. Je vhodné jmenovat rovněž náhradního člena pro případ střetu zájmů.

 

 

2.5. Družstva se účastní soutěží na vlastní náklady.

 

 

2.6. Všechny dvojice musí mít nejméně dvě konvenční karty ČBS ve formátu WBF/EBL. Konvenční karty všech dvojic, které k utkání nastoupí, je na vyžádání povinen kapitán družstva poskytnout soupeřům nejpozději 15 minut před začátkem utkání. Vysoce umělé systémy (VUS) a hnědé konvence (HK) se mohou používat v první a druhé lize, ale je povinností kapitána družstva předložit předsedovi soutěžní komise nejméně 14 dní před začátkem prvního turnaje (resp. předkola) v elektronické podobě kompletní popisy všech VUS a HK, které družstvo používá, a předseda SK zajistí jejich zveřejnění na stránce ČBS v oddíle LIGY.

 

 

2.7. Je-li VT nebo předseda SK hráčem některého družstva, je povinen v případě konfliktu zájmů při naplňování práv a povinností dle některého bodu těchto propozic určit svého zástupce, který v takovém konfliktu není. Příkladem je řešení odvolání s účastí vlastního družstva.

 

 

 

3. Soutěžní licence

 

 

3.1. Družstva se účastní soutěží na základě soutěžní licence (SL).

 

 

3.2. Vlastníkem SL je klub. Nositelem SL je družstvo. Jeden klub může vlastnit i několik SL.

 

 

3.3. SL vznikne přihlášením družstva do nejnižšího stupně soutěže a zanikne, pokud klub nereflektuje na její další využití. Ve výjimečných případech může SL zaniknout i z vážných disciplinárních důvodů. SL může být za splnění podmínek stanovených těmito propozicemi převedena na jiný klub.

 

 

3.4. Se SL jsou spojena následující práva a povinnosti

 

       právo účasti v soutěžním cyklu s oprávněním odpovídajícím umístění dosaženém v předchozím cyklu soutěže;

 

       právo uspořádat jeden ze základních turnajů podle pravidel daných těmito Propozicemi;

 

       povinnost zaplatit stanovený vklad do soutěže;

 

       povinnost zaplatit stanovenou pokutu.

 

 

3.5. Každé družstvo, které řádně dokončí soutěžní cyklus, zajistí klubu, který reprezentuje, SL pro následující soutěžní cyklus.

 

 

3.6. Klub přihlašuje družstva do nového soutěžního cyklu podle SL, které vlastní. Každý klub je oprávněn vytvořit neomezený počet nových SL přihlášením družstev do nejnižší úrovně soutěžního cyklu.

 

 

3.7. Klub je oprávněn využít libovolné SL pro přihlášení družstva ve shodě s objektivně ověřitelnými (=publikovanými) klubovými pravidly, která byla vydána nejpozději před zahájením předchozího cyklu soutěže. Pokud taková klubová pravidla nejsou vydána, je klub povinen pro přihlášená družstva dodržet bod 3.8 "Pravidlo kontinuity".

 

      Ve sporných případech rozhodne o nároku na využití SL na vyžádání kterékoliv ze zúčastněných stran ÚČBS.

 

 

3.8. Pravidlo kontinuity: Pokud nestanoví klubová pravidla jinak, je klub povinen přihlásit podle SL do soutěže družstvo, které je kontinuálním pokračovatelem družstva, které bylo nositelem SL v předchozím soutěžním cyklu.

 

 

3.9. Pokud neexistuje družstvo, které je kontinuálním pokračovatelem, může klub využít SL bez omezení.

 

 

3.10. Kontinuálním pokračovatelem je družstvo, u kterého je mezi základními členy kvalifikovaná většina původního družstva.

 

 

3.11. Kvalifikovanou většinu družstva tvoří nejméně 3 členové základní sestavy s doplňkem. Doplňkem je buď další (čtvrtý) člen základní sestavy nebo skutečnost, že jeden ze 3 členů je kapitán.

 

 

 

4. Přihlášky, soupisky a sestavy

 

 

4.1. Každé nové družstvo přihlašuje do soutěžního cyklu klub buď na základě SL, kterou vlastní, nebo do nejnižšího stupně soutěžního cyklu. Nově přihlášené družstvo je nadále reprezentantem klubu, který ho přihlásil.

 

 

4.2. Přihláška obsahuje

 

       Vysílající klub, jméno družstva, jméno kapitána, úroveň soutěže, do které je přihlašováno. V případě přihlášky na základě SL musí ještě obsahovat název družstva, které bylo nositelem SL v předchozím soutěžním cyklu.

 

       V případě přihlášky družstva do nejnižšího cyklu soutěže, postačuje elektronická forma. V případě přihlášky družstva na základě SL je nutná písemná forma, opatřená razítkem a podpisem statutárního zástupce klubu.

 

 

4.3. Družstva, která se zúčastní soutěžního cyklu na vyšší než nejnižší úrovni, nemusí přihlášky do soutěže zasílat, pokud jsou kontinuálním pokračovatelem družstva, které bylo nositelem jejich SL v předchozím soutěžním cyklu (automaticky se předpokládá účast takového družstva v dalším soutěžním cyklu). Družstva na nejnižším stupni musí zaslat přihlášku do soutěže, jinak nebudou zařazena (zde se automaticky nepředpokládá účast v dalším soutěžním cyklu).

 

 

4.4. Kapitán družstva, které má ve shodě se SL, jejímž je nositelem nárok na zařazení do vyššího než nejnižšího stupně soutěže a které nehodlá této SL využít v následujícím soutěžním cyklu (nehodlá se zúčastnit), je tuto skutečnost povinen neprodleně ohlásit vedoucímu SK, nejpozději však 7 dní před stanoveným termínem přihlášek družstev pro danou úroveň soutěže. Nesplnění této povinnosti může mít za následek vyloučení kapitána z následujícího soutěžního cyklu (nesmí hrát následující soutěžní cyklus v žádném jiném družstvu).

 

 

4.5. Termín pro přihlášení nových družstev a družstev do nejnižší úrovně pro následující soutěžní cyklus vyhlásí předseda SK před skončením běžícího cyklu. Je možné stanovit termín zvlášť pro každou úroveň soutěže.

 

 

4.6. Každé družstvo tvoří nejméně 4 a nejvýše 6 základních členů. Jeden ze základních členů je kapitánem. V každém družstvu dále mohou být nejvýše dva náhradníci.

 

 

4.7. Počet utkání, které smí sehrát náhradník je omezen. Omezení je stanoveno samostatně pro každý stupeň případně skupinu soutěže.

 

 

4.8. Základním členem družstva může být libovolný člen ČBS, který není základním členem žádného jiného družstva pro následující soutěžní cyklus. Pro družstva, která se účastní soutěže na základě kontinuálního pokračování, musí být v průběhu celého soutěžního cyklu dodržena podmínka kontinuity (kvalifikovaná většina musí být mezi základními členy družstva).

 

 

4.9. Náhradníkem může být libovolný člen ČBS, který pro následující soutěžní cyklus není základním členem v družstvu hrajícím na stejné nebo vyšší úrovni. Náhradníkem může tedy být hráč základní sestavy jiného družstva nižší úrovně přeboru ČR. Jeden hráč smí být v jednom soutěžním cyklu náhradníkem nejvýše v jednom družstvu.

 

 

4.10. Pokud není objektivně ověřitelnými klubovými pravidly stanoveno jinak, vyberou kapitána členové družstva. Kapitán musí být základním členem. Kapitán je statutárním zástupcem družstva pro všechny úkony konané jménem družstva nebo směrované na družstvo.

Není-li na turnaji přítomen kapitán družstva, musí být stanoven jeho zástupce, který po dobu nepřítomnosti kapitána přebírá veškeré jeho pravomoci a povinnosti.

 

 

4.11. Každé družstvo, které se zúčastní soutěžního cyklu, musí do termínu stanoveném předsedou SK zaslat předsedovi SK vyplněnou soupisku družstva. Termín pro zaslání soupisek může být stanoven zvlášť pro každou úroveň soutěže. Akceptuje se osobní předání, zaslání poštou a elektronické zaslání.

 

         V případě nezaslání soupisky do stanoveného termínu, upomene předseda SK kapitána družstva o nezaslání soupisky a družstvu bude udělena procedurální pokuta 3 VP. V upomínce stanoví předseda SK nový termín pro zaslání soupisky (pokud to lze, tak 14 dní po zaslání upomínky, nejpozději však do zahájení soutěže). Pokud ani v tomto termínu nebude soupiska předsedovi SK doručena, bude SL družstva zrušena.

 

 

4.12. Soupiska se vyplňuje na standardním formuláři v obou částech.

 

 

4.13. Předseda SK potvrdí přijetí soupisky (při elektronickém nebo písemném zaslání), zkontroluje a neodporující potvrdí. Do stanoveného termínu doručí jednu část kapitánovi nebo org. zástupci družstva. Doručení může být osobní nebo poštou.

 

 

4.14. Termín pro zaslání soupisek pro následující soutěžní cyklus vyhlásí předseda SK před skončením běžícího cyklu. Není-li nový termín vyhlášen, platí naposledy vyhlášený termín. Termín může být zvlášť pro každou úroveň soutěže.

 

 

4.15. Na soupisku smějí být zapsáni pouze stávající členové ČBS nebo hráči, kteří se hodlají stát členy ČBS pro následující soutěžní cyklus. Každý hráč, který nastoupí, musí mít zaplaceny příspěvky za příslušné období.

 

 

4.16. Soupisku družstva lze v průběhu soutěžního cyklu kdykoli upravit ve shodě s doposud sehranými utkáními. Hráče, který ještě v žádném utkání běžícího soutěžního cyklu nenastoupil, je možné ze soupisky vyškrtnout, pokud to neodporuje jiným ustanovením (povinnost dodržet kontinuitu družstva podle 3.10). Nového člena je možno na soupisku dopsat nebo jím nahradit vyškrtnutého, pokud to neodporuje jiným ustanovením (člen v jiném družstvu aj.). Je povoleno zaměnit náhradníka a základního člena sestavy, pokud to neodporuje doposud sehraným utkáním nebo jiným ustanovením (kontinuita).

Noví členové družstva mohou nastoupit až po potvrzení upravené soupisky předsedou SK, který má povinnost tak učinit bez zbytečného odkladu nejpozději do 14 dnů od obdržení soupisky, ale ve výjimečných případech může změnu soupisky potvrdit i VT.

 

 

4.17. Povinnost zaslat řádně vyplněnou soupisku družstva předsedovi SK ve stanoveném termínu má kapitán družstva. Nesplnění této povinnosti je pokutováno ve shodě se sazebníkem podle článků 4.4. a 4.11. těchto propozic.

 

 

4.18. Kapitánovi družstva, které včas nezaslalo soupisku, pošle nebo předá předseda SK upomínku se stanovením termínu pro opožděné zaslání (nejméně 14 dní od data poslání upomínky). Pokud ani poté nebude soupiska zaslána, družstvo je ze soutěže vyškrtnuto a jeho zápočtové místo zrušeno.

 

 

4.19. Každý hráč, který v libovolném utkání za družstvo nastoupí, musí být uveden na soupisce. V jednom turnaji smí za družstvo nastoupit maximálně 6 hráčů. Seznam hráčů, kteří za družstvo v turnaji nastoupí, musí předat kapitán družstva spolu se soupiskou družstva do stanoveného časového termínu vedoucímu turnaje. Nesplnění této povinnosti bude trestáno procedurální pokutou 1 VP za každých 5 minut zpoždění.

 

 

4.20. Pokud družstvo nepředloží soupisku,  může vedoucí soutěže umožnit nastoupit družstvu pokud si ověří totožnost hráčů. Takto se provinivšímu družstvu udělí procedurální pokutu 3 VP. V tomto případě se nejedná o pozdní odevzdání.

 

 

 

5. Pořadatelství

 

 

5.1. Pořadatele jednotlivých turnajů stanoví předseda SK nebo jím pověřená osoba.

 

 

5.2. Pořadatelstvím turnaje mohou být pověřeny pouze  kluby ČBS.

 

 

5.3. V nejnižší úrovni je pořadatelství přidělováno na principu minimalizace cestovních nákladů, ve vyšších úrovních na principu rovného práva SL (5.4).

 

 

5.4. Princip rovného práva SL: Každá SL má stejný nárok na uspořádání turnaje. Nároky SL za jeden klub se sčítají.

 

 

5.5. Výpočet pořadatelského nároku:

 

Turnaje se účastní d družstev a během soutěžního cyklu je pořádáno t turnajů. Pořadatelský nárok každé SL (PNSL) pak činí

 

PNSL = t/d

 

     Vlastní-li klub na dané úrovni k licencí je pak očekávaný pořadatelský nárok klubu pro příští soutěžní cyklus

 

OCPNK = k * PNSL

 

     Pořadatelský nárok klubu z předchozích let je OLDPNK a skutečný pořadatelský nárok klubu, se kterým vstupuje do soutěžního cyklu je

 

PNK = OCPNK + OLDPNK

 

Nárok na pořádání jednotlivých turnajů daného soutěžního ročníku se stanoví následovně. Pořadatelské nároky jednotlivých klubů se srovnají a klub, jehož PNK je nejvyšší, má nárok na pořádání 1.turnaje. Za to se jeho PNK sníží o 1. Nyní se opět všechny pořadatelské nároky srovnají a klub, který má nyní nejvyšší PNK, má nárok na pořádání 2.turnaje. Za to se opět jeho PNK sníží o 1 a tak se pokračuje, dokud nejsou určeni pořadatelé všech turnajů. V případě, že by pořadatelství všech turnajů vycházelo na jediný klub, bude jedno pořadatelství svěřeno dalšímu v pořadí podle PNK. Odpovídajícím způsobem bude pak opraveno také PNK obou klubů. Zůstatkové PNK  klubu po takovém procesu se stává OLDPNK klubu pro příští soutěžní cyklus. Předseda SK může změnit pořadí přidělených pořadatelských nároků klubu, nikoliv však pořadatelský nárok klubu.

 

PNK klubu se vyhodnocuje zvlášť pro každou úroveň soutěže.

 

Kluby z jedné obce či regionu se mohou domluvit, aby se jejich PNK vyhodnocovaly, jakoby se jednalo o jeden klub. Vznikne-li jim nárok, dohodnou se, který z klubů bude pořadatel.

 

 

 

6. Struktura soutěží

 

 

6.1. Soutěžní cyklus Přeboru ČR družstev začíná podle termínového kalendáře ČBS. Vítěz soutěžního cyklu se stává Přeborníkem ČR pro daný soutěžní ročník.

 

 

6.2. Přebor je organizován stupňovitě. Sestává z horních stupňů s pevnou organizační strukturou a dolních stupňů s proměnnou organizační strukturou. Jednotlivé stupně na sebe hierarchicky navazují a mezi bezprostředně navazujícími stupni jsou dána postupová a sestupová pravidla. Strukturu stupňů s pevnou organizační strukturou a postupová a sestupová pravidla mezi těmito stupni stanovuje článek 6.2.1. Jeho změnu musí odsouhlasit ÚČBS nejméně 3 měsíce před zahájením nového cyklu. Strukturu stupňů s proměnnou organizační strukturou, postupová a sestupová pravidla mezi nimi a postupová a sestupová pravidla mezi nejvyšším stupněm s proměnnou organizační strukturou a nejnižším stupněm s pevnou organizační strukturou stanovuje článek 6.2.2. Změny tohoto článku jsou v kompetenci  SK a musí být provedeny před zahájením nového cyklu přeboru. SK upravuje článek 6.2.2 s ohledem na počet a regionální příslušnost přihlášených družstev tak, aby byla optimálně sladěna sportovní (nasazení družstev do skupin, postupový klíč) a ekonomická (regionální princip, minimální cestovní a pobytové náklady) kritéria.

 

 

6.2.1. Stupně s pevnou organizační strukturou jsou dva. Nejvyšším stupněm je I.liga, na ni navazuje II.liga, která je nejnižším stupněm s pevnou organizační strukturou. I.liga má 12 účastníků, je organizována na celostátním principu a vítěz je vyhlášen přeborníkem republiky pro příslušný rok. Poslední dvě družstva sestupují do II.ligy. II.liga má 12 účastníků, je organizována na celostátním principu a první dva vítězové postupují do I.ligy. Z II.ligy sestupují poslední tři družstva. Není-li po uzavření všech přihlášek naplněn počet účastníků I.ligy na 12, je doplnění provedeno postupně nejvýše umístěnými nepostoupivšími družstvy II.ligy.

 

Družstvo s nárokem na postup do I.ligy není povinno tento nárok využít a v příštím ročníku je oprávněno startovat v II.lize. SL, které jsou nositelem, pak odpovídá adekvátně nepostoupivšímu družstvu. Náhrada v I.lize je v takovémto případě řešena podle pravidla o nenaplněném počtu účastníků. Sestoupivší družstvo z II.ligy není povinno hrát v příštím soutěžním cyklu III.ligu, ale pro následující ročník se musí přihlásit jako nové.

 

 

6.2.2. Stupeň s proměnnou organizační strukturou je jeden. Je nazván III.liga a je organizován na regionálním principu. Organizační struktura III.ligy bude stanovena po uzavření přihlášek.

 

 

6.3. Základní jednotkou pro stanovení konečného pořadí je zápas dvou družstev na stanovený počet rozdání s přepočtem na VP. Způsob hraní ve stupních s pevnou organizační strukturou stanovuje článek 6.3.1. Jeho změnu musí odsouhlasit ÚČBS nejméně 3 měsíce před zahájením nového ročníku. Způsob hraní ve stupních s proměnnou organizační strukturou stanovuje článek 6.3.2. Změny tohoto článku jsou v kompetenci  SK a musí být provedeny před zahájením nového ročníku přeboru. SK upravuje článek 6.3.2 s ohledem na počet a rozdělení družstev do skupin tak, aby byl co nejoptimálněji sladěna sportovní (nasazení družstev do skupin, postupový klíč) a ekonomická (regionální princip, minimální cestovní a pobytové náklady) kritéria. Pro konečné umístění na libovolném stupni přeboru ČR družstev s výjimkou play-off části rozhodují následující kritéria v tomto pořadí:

 

a) Zisk VP (včetně přenosů) stanovený těmito propozicemi pro daný stupeň přeboru.

 

b) Při rovnosti dvou družstev počet VP ze všech vzájemných utkání a při rovnosti tří a více družstev tabulka VP ze všech vzájemných utkání.

 

c) Při rovnosti dvou a více družstev celkový rozdíl IMP ze všech vzájemných utkání.

 

d) Rozdíl IMP ze všech započtených utkání pro daný stupeň a fázi přeboru.

 

e) Počet VP proti třem nejlépe umístěným družstvům ze zbývajících ve skupině.

 

f) Počet VP proti dvěma nejlépe umístěným družstvům ze zbývajících ve skupině.

 

g) Počet VP proti nejlépe umístěnému družstvu ze zbývajících ve skupině.

 

h) Při postupu nebo sestupu v případě rovnosti všech uvedených kritérií dvou či více družstev rozhoduje nové utkání na 64 rozdání s případným prodlužováním vždy o 2 rozdání až do konečného rozhodnutí.

 

Body d) až h) předpokládají, že počty uvažovaných zápasů jsou u všech porovnávaných družstev stejné. V případě kontumace některého zápasu se v tomto zápasu přidělí rozdíl IMP podle 6.2.8 SŘ. Případné trestné body se do výpočtu zahrnují s tím, že jeden trestný VP znamená ztrátu 5 IMP.

 

V play-off části s výjimkou finálového utkání rozhoduje v případě nerozhodného výsledku lepší umístění po základní části.

 

Ve finále rozhodují v případě nerozhodného výsledku dodatečné rozehrávky. V 1. nastavení na 4 partie, v případě dalších nastavení na 2 partie.

 

 

6.3.1.A. I.liga

 

I.liga má 12 účastníků.

 

Hraje se ve dvou částech – základní a nadstavbové.

 

Základní část se hraje v jedné skupině systémem každý s každým. Jednotlivá utkání jsou na 20 rozdání.

 

Výsledný rozdíl získaných a ztracených IMP se převádí na VP body.

 

Časový limit na jednu polovinu čisté hry (pro zcela připravená rozdání) je 85 minut (tj. 8, 5 minuty na jedno rozdání).

 

Nasazení dvojic do druhé poloviny zápasu je omezeno podle článku 6.2.4 SŘ.

 

Družstvům jsou přidělena startovní čísla v souladu se SL, pod kterou byla přihlášena.

 

Rozpis jednotlivých utkání podle přidělených startovních čísel je následující:

 

 

Kolo                            Utkání

 

1.            1--6  2--5  3--4  7--12  8--11  9--10

 

2.            5--1  4--2  3--6  11--7  10--8  9--12

 

3.            1--4  2--3  6--5  7--10  8--9  12--11

 

4.            3--1  2--6  4--5  9--7  8--12  10--11

 

5.            1--2  6--4  5--3  7--8  12--10  11--9

 

6.            7--1  8--2  9--3  10--4  11--5  12--6

 

7.            1--8  2--9  3--10  4--11  5--12  6--7

 

8.            9--1  10--2  11--3  12--4  7--5  8--6

 

9.            1--10  2--11  3--12  4--7  5--8  6--9

 

10.         11--1  12--2  7--3  8--4  9--5  10--6

 

11.         1--12  2--7  3--8  4--9  5--10  6--11

 

 

Základní část je odehrána ve dvou turnajích stanovených termínovým kalendářem ČBS.

 

Kola jsou hrána v pořadí daném rozpisem, přičemž v prvním turnaji je sehráno pět kol a v druhém zbylých  šest kol.

 

První turnaj je sehrán ve dvou víkendových dnech (sobota, neděle).

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hraje se 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Druhý turnaj je sehrán ve třech dnech (pátek, sobota, neděle).

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hraje se 1 kolo v pátek, 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Pořadí po základní části je dáno součtem VP získaných ze všech stanovených utkáních po skončení základní části.

 

Po skončení základní části jsou družstva rozdělena na dvě skupiny a soutěž pokračuje nadstavbovou částí.

 

První skupinu hrající o titul tvoří družstva na 1. - 6.místě po základní části, která dále pokračují play-off částí.

 

Každý náhradník smí v play-off části nastoupit maximálně v 1/2 rozdání v každém utkání.

 

Play-off část je hrána podle následujícího schématu:

 

Družstva na 1. a 2.místě po základní části postupují přímo do semifinále.

 

Družstva na 3. až 6.místě hrají čtvrtfinále, přičemž 3.družstvo po základní části má právo výběru soupeře z družstev, která se umístila na 5. a 6.místě po základní části.

 

Družstva si přenášejí (carry over) 1/2 rozdílu IMP do čtvrtfinálového utkání, pokud je ve prospěch výše umístěného družstva po základní části. V opačném případě žádný přenos není.

 

Vítězná družstva postupují do semifinále, kde se utkají s družstvy na 1.a 2.místě po základní části, přičemž právo výběru soupeře má 1.družstvo po základní části. Vybírat může pouze z družstev postoupivších ze čtvrtfinále.

 

Družstva si přenášejí (carry over) 1/3 rozdílu IMP do semifinálového utkání, pokud je ve prospěch výše umístěného družstva po základní části. V opačném případě žádný přenos není.

 

Vítězná družstva postupují do finále. Poražená budou hrát zápas o 3.místo.

 

Poražená družstva ve čtvrtfinálových utkáních hrají zápas o 5. místo na 50 rozdání. Po dohodě kapitánů může být zápas zkrácen na 20 rozdání nebo od něj může být úplně upuštěno. Pokud zápas skončí nerozhodně nebo od něj je upuštěno, obsadí 5.místo v konečném pořadí lépe umístěné družstvo po základní části.

 

Čtvrtfinálová a semifinálová utkání se hrají na 50 rozdání rozdělených na 5 částí po 10 rozdáních.

 

Časový limit na jednu část čisté hry (pro zcela připravená rozdání) je 85 minut (tj. 8, 5 minuty na jedno rozdání).

 

Finále a utkání o 3.místo se hrají na 96 rozdání rozdělených na 6 částí po 16 rozdáních.

 

Domácími družstvy jsou vždy výše umístěná družstva po základní části a zaujímají po celé utkání linku N-S v otevřené místnosti.

 

Domácí přisedají do lichých částí, hosté do sudých.

 

Není žádné omezení pro nasazení dvojic v jednotlivých částech ani pro přisedající dvojice. Je přípustné, aby tým, který sedá poslal libovolnou dvojici do libovolné místnosti. Stejně přisedající tým může poslat libovolnou dvojici do libovolné místnosti.

 

Druhou skupinu hrající o udržení tvoří družstva na 7. - 12.místě po základní části, která hrají systémem každý s každým o konečné 7.-12.místo.

 

Jednotlivá utkání jsou na 20 rozdání.

 

Výsledný rozdíl získaných a ztracených IMP se převádí na VP body.

 

Konečné pořadí ve skupinách je dáno součtem VP ze základní části a VP získaných v nadstavbové části.

 

Časový limit na jednu polovinu čisté hry (pro zcela připravená rozdání) je 85 minut (tj. 8, 5 minuty na jedno rozdání).

 

Nasazení dvojic do druhé poloviny zápasu je omezeno podle článku 6.2.4 SŘ.

 

Náhradník ve skupině o 7.-12.místo smí nastoupit maximálně ke 2 utkáním.

 

Družstvům jsou přidělena pro účely nasazení čísla podle pořadí po základní části. Jejich startovní čísla zůstávají nezměněna. Pokud by bylo třeba z důvodů vyšší regulérnosti soutěže zajistit, aby družstva ze stejného klubu hrála spolu na začátku, má vedoucí soutěže právo zaměnit vhodným způsobem čísla pro nasazení.

 

Rozpis jednotlivých utkání podle přidělených nasazovacích čísel je následující:

 

 

Kolo                            Utkání

 

12.         7--12  8--11  9--10

 

13.         11--7  10--8  9--12

 

14.         7--10  8--9  12--11

 

15.         9--7  8--12  10--11

 

16.         7--8  12--10  11--9

 

 

Konečné pořadí I.ligy je stanoveno takto:

 

 

1.místo – vítěz finále

 

2.místo – poražený finalista

 

3.místo – vítěz utkání o 3.místo

 

4.místo – poražený z utkání o 3.místo

 

5.místo – vítěz utkání o 5. místo (nebo lépe umístěné družstvo po základní části v  případě, že se utkání neuskuteční)

 

6.místo – poražený z utkání o 5. místo (nebo hůře umístěné družstvo po základní části v  případě, že se utkání neuskuteční)

 

Na 7.-12.místě je dáno konečným pořadím ve skupině hrající o udržení.

 

 

Nadstavbová část s výjimkou finále a utkání o 3.místo je odehrána během jednoho víkendu stanoveného termínovým kalendářem ČBS.

 

Kola jsou hrána v pořadí daném rozpisem.

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hrají se 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Pro čtvrtfinálová, semifinálová a utkání o 5.místo platí: pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hrají se čtvrtfinálová utkání v sobotu a semifinálová utkání (resp. o 5.místo) návazně v sobotu a v neděli.

 

Finále a utkání o 3.místo jsou odehrána během samostatného víkendu stanoveného termínovým kalendářem ČBS.

 

 

6.3.1.B. II.liga

 

II.liga má 12 účastníků.

 

Hraje se ve dvou částech základní a nadstavbové.

 

Základní část se hraje v jedné skupině systémem každý s každým. Jednotlivá utkání jsou na 20 rozdání.

 

Výsledný rozdíl získaných a ztracených IMP se převádí na VP.

 

Časový limit na jednu polovinu čisté hry (pro zcela připravená rozdání) je 85 minut (tj. 8, 5 minuty na jedno rozdání).

 

Nasazení dvojic do druhé poloviny zápasu je omezeno podle článku 6.2.4 SŘ.

 

Družstvům jsou přidělena startovní čísla v souladu se SL, pod kterou byla přihlášena.

 

Rozpis jednotlivých utkání podle přidělených startovních čísel je následující:

 

 

Kolo                            Utkání

 

1.            1--6  2--5  3--4  7--12  8--11  9--10

 

2.            5--1  4--2  3--6  11--7  10--8  9--12

 

3.            1--4  2--3  6--5  7--10  8--9  12--11

 

4.            3--1  2--6  4--5  9--7  8--12  10--11

 

5.            1--2  6--4  5--3  7--8  12--10  11--9

 

6.            7--1  8--2  9--3  10--4  11--5  12--6

 

7.            1--8  2--9  3--10  4--11  5--12  6--7

 

8.            9--1  10--2  11--3  12--4  7--5  8--6

 

9.            1--10  2--11  3--12  4--7  5--8  6--9

 

10.         11--1  12--2  7--3  8--4  9--5  10--6

 

11.         1--12  2--7  3--8  4--9  5--10  6--11

 

 

Základní část je odehrána ve dvou turnajích stanovených termínovým kalendářem ČBS.

 

Kola jsou hrána v pořadí daném rozpisem, přičemž v prvním turnaji je sehráno pět kol a v druhém zbylých  šest kol.

 

První turnaj je sehrán ve dvou víkendových dnech (sobota, neděle).

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hraje se 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Druhý turnaj je sehrán ve třech dnech (pátek, sobota, neděle).

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hraje se 1 kolo v pátek, 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Pořadí po základní části je dáno součtem VP získaných ze všech stanovených utkáních po skončení základní části.

 

Po skončení základní části jsou družstva rozdělena na dvě skupiny a soutěž pokračuje nadstavbovou částí.

 

První skupinu hrající o postup tvoří družstva na 1. - 6.místě po základní části.

 

Druhou skupinu hrající o udržení tvoří družstva na 7. - 12.místě po základní části.

 

Nadstavbovou část sehrají družstva ve vytvořených skupinách systémem každý s každým.

 

Družstva ve skupině o postup hrají o konečné 1. - 6.místo, družstva ve skupině o záchranu o konečné 7.-12.místo.

 

Jednotlivá utkání jsou na 20 rozdání.

 

Výsledný rozdíl získaných a ztracených IMP se převádí na VP.

 

Konečné pořadí ve skupinách je dáno součtem VP ze základní části a VP získaných v nadstavbové části.

 

Konečné pořadí II.ligy je stanoveno na 1.-6.místě konečným pořadím ve skupině hrající o postup. Na 7.-12.místě je dáno konečným pořadím ve skupině hrající o udržení.

 

Časový limit na jednu polovinu čisté hry (pro zcela připravená rozdání) je 85 minut (tj. 8, 5 minuty na jedno rozdání).

 

Družstvům jsou přidělena startovní čísla podle pořadí po základní části.

 

Rozpis jednotlivých utkání podle přidělených startovních čísel je následující:

 

 

Kolo                            Utkání

 

12.         1--6  2--5  3--4  7--12  8--11  9--10

 

13.         5--1  4--2  3--6  11--7  10--8  9--12

 

14.         1--4  2--3  6--5  7--10  8--9  12--11

 

15.         3--1  2--6  4--5  9--7  8--12  10--11

 

16.         1--2  6--4  5--3  7--8  12--10  11--9

 

 

Nadstavbová část je odehrána během jednoho víkendu stanoveného termínovým kalendářem ČBS.

 

Kola jsou hrána v pořadí daném rozpisem.

 

Pokud není dohodou kapitánů a vedoucího turnaje stanoveno jinak, hraje se 3,5 kola v sobotu a 1,5 kola v neděli.

 

Každý náhradník smí nastoupit nejvýše v 5 utkáních základní části a nejvýše ve dvou utkáních nadstavbové části.

 

 

6.3.2. III.liga

 

Hrací struktura III.ligy bude stanovena po přihlášení družstev, aby byla maximálním způsobem zohledněna sportovní i ekonomická hlediska.

 

 

 

7.Vklady

 

 

7.1. Vklady a ceny určuje ÚČBS.

 

 

7.2. Vklady do soutěže vybírá před zahájením prvního turnaje pořadatel.

 

 

7.3. O změně výše vkladů rozhoduje ÚČBS. Změna pro následující soutěžní cyklus přeboru ČR musí být odsouhlasena a oznámena nejméně šest měsíců před termínem přihlášek. Není-li oznámena žádná změna, je výše vkladů stejná jako v předcházejícím cyklu.

 

 

 

8. Omezení, zákazy a penalizace

 

 

8.1. První liga, druhá liga a předkolo (viz bod 9.1) jsou soutěže kategorie 1, VUS i HK jsou povoleny při splnění podmínek uvedených v bodě 2.6. Třetí liga je soutěž kategorie 3, použití VUS i HK je zakázáno.

 

 

8.2. Při použití shodných rozdání se navíc stanovují časové limity pro první polovinu utkání, které se rovnají jedné polovině celkového časového limitu. Při překročení časového limitu přidělí vedoucí turnaje 1 trestný VP za každých započatých 5 minut. Je-li vedoucí turnaje upozorněn hráči na nepřiměřeně pomalou hru soupeřů, zajistí sledování dalšího průběhu hry a při překročení času rozhodne o podílu viny družstev na zpoždění a o přidělení pokuty jednomu nebo oběma družstvům.

 

 

8.3. Překročení času musí být družstvu (hráčům) oznámeno bez zbytečného odkladu po konci hry v příslušné polovině utkání.

 

 

8.4. Začátky jednotlivých utkání určí vedoucí turnaje a oznámí je kapitánům družstev. Mezi utkáními se doporučuje přestávka 30 minut. Délka přestávky však závisí na technických možnostech a na případné dohodě kapitánů zúčastněných družstev. Čekací doba je 30 minut.

 

 

8.5. Je-li družstvu znemožněno sehrát utkání, přizná se mu nejvýhodnější odškodnění podle SŘ článku 6.2.8. Družstvu, které nesehrání utkání způsobilo, se přidělí nejhorší z možností uvedených ve stejném článku SŘ. Nenastoupí-li k utkání ani jedno z družstev, kontumuje se toto utkání s výsledkem VP 10:10; v posledním kole výsledkem 5:5 a uplatní se článek 6.2.9 SŘ.

 

 

8.6. Hráči určeni ke hře v dané sestavě jsou povinni být připraveni ke hře ve stanoveném termínu u určeného stolu. Vedoucí turnaje učiní všechna dostupná opatření ke včasnému započetí hry u všech stolů. Neodůvodněný pozdní příchod hráčů je automaticky penalizován v souladu s článkem 5.2 SŘ.

 

 

8.7. Zástupce družstva, které k sestavě zasedá jako první, je povinen oznámit soupeři přesné posazení hráčů nejpozději 5 minut před stanoveným začátkem. Pozdní oznámení opravňuje soupeře nastoupit k sestavě beztrestně až 5 minut poté, přičemž zpoždění začátku sestavy jde na vrub provinilého družstva.

 

 

8.8. Přenášení krabic zařizuje vedoucí turnaje. Ve výjimečných případech výměnu krabic provede hráč linky NS v otevřené místnosti.

 

 

8.9. Hráči v zavřené místnosti setrvají na svých místech anebo odejdou mimo hrací prostory, dokud neskončí hra jejich utkání v otevřené místnosti.

 

 

8.10. Výpočet výsledků se provádí v prostorách mimo zavřenou místnost.

 

 

 

9. Platnost propozic

 

 

Tyto propozice vstupují v platnost dnem 30. září 2004 a nahrazují všechny dosavadní propozice přeboru ČR družstev a všechny doplňky k nim.

 

 

 

 

 

Propozice schválilo ÚČBS dne 30.9.2004.

 

Milan Franz,   předseda SK