Propozice Přeboru České republiky družstev pro přechodný ročník 2005/2006
1. Úvodní ustanovení
Přebor České republiky družstev (Přebor) je nejvyšší soutěž družstev v soutěžním bridži. Družstva do Přeboru registrují Bridžové kluby (BK) sdružené v Českém bridžovém svazu (ČBS). Každý BK může do Přeboru registrovat neomezený počet družstev za splnění podmínky, že hrající kapitán a minimálně 1 další hráč družstva jsou členy registrujícího BK. Každé družstvo tvoří nejméně 4 a nejvýše 10 hráčů. Hráč může být v jednom soutěžním období v sestavě pouze jednoho družstva.
2. Odpovědnost
Přebor je organizován Soutěžně organizační komisí ČBS (SOK) podle Mezinárodních pravidel (MP) a Soutěžního řádu ČBS (SŘ) v platném znění a podle těchto propozic.
SOK odpovídá za
- stanovení a zveřejnění termínů turnajů s minimálním předstihem 8 týdnů,
- výběr a zveřejnění pořadatelů pro turnaje s minimálním předstihem 6 týdnů.
SOK může z organizačních důvodů změnit pořadatele s minimálním předstihem 2 týdny.
SOK může z organizačních důvodů přesunout termín konání turnaje. Nový termín turnaje zveřejní SOK s minimálním předstihem 8 týdnů.
SOK zveřejňuje veškeré informace na internetových stránkách ČBS v sekci Liga.
SOK zajišťuje
- vedoucí turnajů (VT) s požadovanou kvalifikací,
- zástěny pro základní části, play-off turnaj a prolínací turnaje na všechny stoly,
- bidding-boxy pro všechny turnaje na všechny stoly,
- formuláře pro zápis (i soukromých) výsledků,
- zveřejnění výsledků bezodkladně po jejich obdržení od VT,
- hrací prostory,
- vypočtená techniku pro zpracování výsledků.
Pořadatel odpovídá za zveřejnění adresy hrací místnosti na internetových stránkách ČBS s minimálním předstihem 30 dní. Pořadatel je povinen současně uvést minimálně 2 adresy a kontakty na ubytovací zařízení v místě konání turnaje.
Pořadatel 1.turnaje základní části I. a II.ligy odpovídá za výběr vkladů.
Pořadatel regionální části III.ligy odpovídá za výběr vkladů za regionální část.
Pořadatel nadstavbové části III.ligy odpovídá za výběr vkladů za nadstavbovou část.
Vklady do soutěže (vklady) schvaluje ÚČBS ne základě rozpočtu vypracovaného SOK. Vklady jsou splatné v hotovosti před zahájením příslušné části Přeboru. Družstva, která nezaplatí vklad v plné výši, ztrácejí nárok na účast v Přeboru a v následujícím soutěžním období nárok na účast v Přeboru na úrovni I. a II.ligy.
VT odpovídá za sportovní průběh turnaje a správnost výsledků. VT bezodkladně po skončení turnaje předá SOK výsledky a sestavy družstev v jednotlivých zápasech a jejich segmentech, počet přidělených trestných bodů včetně jejich zdůvodnění a jejich součet pro jednotlivá družstva a celkové výsledky turnaje.
VT je oprávněn kontrolovat, zda jsou hráči uvedeni na soupisce příslušného družstva. VT je tuto kontrolu povinen provést na žádost kapitána kteréhokoli družstva. V případě neoprávněného nastoupení hráče je družstvo ze soutěže vyloučeno a veškeré jeho dosud dosažené výsledky se anulují. Neoprávněně nastoupivší hráč a kapitán vyloučeného družstva jsou ze soutěže vyloučeni i pro následující soutěžní období.
VT jmenuje před zahájením každého turnaje odvolací výbor v počtu 3 členů přítomných hráčů, každého z jiného družstva. Pro případ, že by člen odvolacího výboru byl zainteresován na rozhodnutí pro střet zájmů, jmenuje VT za každého člena odvolacího výboru náhradníka, každého z jiného ze zbylých družstev.
VT může k výkonu svých povinností jmenovat pomocníky.
3. Soutěžní licence
3.1. Družstva se účastní soutěží na základě soutěžní licence (SL).
3.2. Vlastníkem SL je klub. Nositelem SL je družstvo. Jeden klub může vlastnit i několik SL.
3.3. SL vznikne přihlášením družstva do nejnižšího stupně soutěže a zanikne, pokud klub nereflektuje na její další využití. Ve výjimečných případech může SL zaniknout i z vážných disciplinárních důvodů. SL může být za splnění podmínek stanovených těmito propozicemi převedena na jiný klub. Klub může ztratit SL, pokud v předchozím ročníku přeboru neměl v družstvu dva klasifikované hráče (podle 4.4.).
3.4. Se SL jsou spojena následující práva a povinnosti
- právo účasti v soutěžním cyklu s oprávněním odpovídajícím umístění dosaženém v předchozím cyklu soutěže;
- povinnost zaplatit stanovený vklad do soutěže;
- povinnost zaplatit stanovenou pokutu.
3.5. Každé družstvo, které řádně dokončí soutěžní cyklus, zajistí klubu, který reprezentuje, SL pro následující soutěžní cyklus.
3.6. Klub přihlašuje družstva do nového soutěžního cyklu podle SL, které vlastní. Každý klub je oprávněn vytvořit neomezený počet nových SL přihlášením družstev do nejnižší úrovně soutěžního cyklu.
3.7. Klub je oprávněn využít libovolné SL pro přihlášení družstva ve shodě s objektivně ověřitelnými (=publikovanými) klubovými pravidly, která byla vydána nejpozději před zahájením předchozího cyklu soutěže. Pokud taková klubová pravidla nejsou vydána, je klub povinen pro přihlášená družstva dodržet bod 3.8 "Pravidlo kontinuity". Ve sporných případech rozhodne o nároku na využití SL na vyžádání kterékoliv ze zúčastněných stran ÚČBS.
3.8. Pravidlo kontinuity: Pokud nestanoví klubová pravidla jinak, je klub povinen přihlásit podle SL do soutěže družstvo, které je kontinuálním pokračovatelem družstva, které bylo nositelem SL v předchozím soutěžním cyklu.
3.9. Pokud neexistuje družstvo, které je kontinuálním pokračovatelem, může klub využít SL bez omezení.
3.10. Kontinuálním pokračovatelem je družstvo vytvořené z většiny klasifikovaných hráčů (podle 4.4.) původního družstva.
4. Přihlášky, soupisky a sestavy
4.1. Každé nové družstvo přihlašuje do soutěžního cyklu klub buď na základě SL, kterou vlastní, nebo do nejnižšího stupně soutěžního cyklu. Nově přihlášené družstvo je nadále reprezentantem klubu, který ho přihlásil.
4.2. Každé družstvo, které se zúčastní soutěžního cyklu, musí do termínu stanoveném SOK zaslat předsedovi SOK vyplněnou soupisku družstva. Termín pro zaslání soupisek může být stanoven zvlášť pro každou úroveň soutěže. Akceptuje se osobní předání, zaslání poštou a elektronické zaslání.
V případě nezaslání soupisky do stanoveného termínu, upomene předseda SOK kapitána družstva o nezaslání soupisky a družstvu bude udělena procedurální pokuta 3 VP. V upomínce stanoví předseda SOK nový termín pro zaslání soupisky (pokud to lze, tak 14 dní po zaslání upomínky, nejpozději však do zahájení soutěže). Pokud ani v tomto termínu nebude soupiska předsedovi SOK doručena, bude SL družstva zrušena. Přihláška obsahuje: Vysílající klub, jméno družstva, jméno kapitána, úroveň soutěže, do které je přihlašováno. V případě přihlášky na základě SL musí ještě obsahovat název družstva, které bylo nositelem SL v předchozím soutěžním cyklu. Formulář přihlášky, termín a způsob předání SOK je zveřejněn v sekci Liga na internetových stránkách ÚČBS.
4.3. Kapitán družstva, které má ve shodě se SL, jejímž je nositelem, nárok na zařazení do vyššího než nejnižšího stupně soutěže a které nehodlá této SL využít v následujícím soutěžním cyklu (nehodlá se zúčastnit), je tuto skutečnost povinen neprodleně ohlásit vedoucímu SOK, nejpozději však 7 dní před stanoveným termínem přihlášek družstev pro danou úroveň soutěže. Nesplnění této povinnosti může mít za následek vyloučení kapitána z následujícího soutěžního cyklu (nesmí hrát následující soutěžní cyklus v žádném jiném družstvu).
4.4. Každé družstvo tvoří nejméně 4 a nejvýše 10 hráčů. Kapitán a ještě minimálně jeden člen družstva musí být členy klubu, který vlastní SL družstva. Klasifikace na základě výsledku družstva v soutěži je přiznána pouze těm členům družstva, kteří nastoupili alespoň v 50% zápasů. Žádný z hráčů nesmí v průběhu jednoho ročníku nastoupit za dvě různá družstva. Na soupisku smějí být zapsáni pouze stávající členové ČBS nebo hráči, kteří se hodlají stát členy ČBS pro následující soutěžní cyklus. Každý hráč, který nastoupí, musí mít zaplaceny příspěvky za příslušné období.
4.5. Pokud není objektivně ověřitelnými klubovými pravidly stanoveno jinak, vyberou kapitána členové družstva. Kapitán je statutárním zástupcem družstva pro všechny úkony konané jménem družstva nebo směrované na družstvo. Kapitán musí být členem BK, který vlastní SL družstva.
Není-li na turnaji přítomen kapitán družstva, musí být stanoven jeho zástupce, který po dobu nepřítomnosti kapitána přebírá veškeré jeho pravomoci a povinnosti.
4.6. Každé družstvo, které se zúčastní soutěžního cyklu, musí do termínu stanoveném SOK zaslat předsedovi SOK vyplněnou soupisku družstva. Termín pro zaslání soupisek může být stanoven zvlášť pro každou úroveň soutěže. Akceptuje se osobní předání, zaslání poštou a elektronické zaslání.
V případě nezaslání soupisky do stanoveného termínu, upomene předseda SOK kapitána družstva o nezaslání soupisky a družstvu bude udělena procedurální pokuta 3 VP. V upomínce stanoví předseda SOK nový termín pro zaslání soupisky (pokud to lze, tak 14 dní po zaslání upomínky, nejpozději však do zahájení soutěže). Pokud ani v tomto termínu nebude soupiska předsedovi SK doručena, bude SL družstva zrušena.
4.7. Soupisku družstva lze v průběhu soutěžního cyklu kdykoli upravit ve shodě s doposud sehranými utkáními. Hráče, který ještě v žádném utkání běžícího soutěžního cyklu nenastoupil, je možné ze soupisky vyškrtnout, pokud to neodporuje jiným ustanovením. Nového člena je možno na soupisku dopsat nebo jím nahradit vyškrtnutého, pokud to neodporuje jiným ustanovením (člen v jiném družstvu aj.).
Noví členové družstva mohou nastoupit až po potvrzení upravené soupisky předsedou SOK, který má povinnost tak učinit bez zbytečného odkladu nejpozději do 14 dnů od obdržení soupisky, ale ve výjimečných případech může změnu soupisky potvrdit i VT.
4.8. Povinnost zaslat řádně vyplněnou soupisku družstva předsedovi SOK ve stanoveném termínu má kapitán družstva. Nesplnění této povinnosti je pokutováno ve shodě se sazebníkem podle článku 4.2. těchto propozic.
4.9. Každý hráč, který v libovolném utkání za družstvo nastoupí, musí být uveden na soupisce.
5. Pořadatelství
5.1. Pořadatele jednotlivých turnajů stanoví předseda SOK nebo jím pověřená osoba.
5.2. V nejnižší úrovni je pořadatelství přidělováno na regionálním principu s cílem minimalizace cestovních nákladů družstev, ve vyšších úrovních na principu minimalizace celkových nákladů na uspořádání turnaje.
6. Struktura soutěží
Přebor je organizován ve třech stupních. Nejvyšším stupněm je I.liga.
6.1. I.liga
I.liga má 12 účastníků. Hraje se ve dvou částech – základní a nadstavbové.
Základní část I.ligy se hraje ve dvou turnajích systémem každý s každým. Jednotlivé zápasy se hrají na 2 x 8 rozdání. Výsledky zápasů se vyjadřují pomocí vítězných bodů (VP). Družstvům jsou přidělena startovní čísla v souladu se SL, pod kterou byla přihlášena.
Časový limit na polovinu utkání je 64 minut, tj. 8 minut na rozdání. 2. půle utkání začíná 75 minut po začátku kola.
Časový rozpis a posazení družstev u stolů pro jednotlivá utkání základní části je následující:
Turnaj |
Den |
Čas |
Kolo |
Stůl |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||
1.turnaj |
sobota |
10:30 |
1 |
1-12 |
2-11 |
3-10 |
4-9 |
5-8 |
6-7 |
14:00 |
2 |
11-1 |
12-2 |
9-3 |
10-4 |
7-5 |
8-6 |
||
16:30 |
3 |
1-10 |
2-7 |
3-12 |
4-8 |
5-9 |
6-11 |
||
20:00 |
4 |
9-1 |
8-2 |
7-3 |
12-4 |
11-5 |
10-6 |
||
neděle |
10:00 |
5 |
1-8 |
2-10 |
3-11 |
4-7 |
5-12 |
6-9 |
|
13:30 |
6 |
7-1 |
9-2 |
8-3 |
11-4 |
10-5 |
12-6 |
||
2.turnaj |
sobota |
10:30 |
7 |
1-6 |
2-5 |
3-4 |
7-12 |
8-11 |
9-10 |
14:00 |
8 |
5-1 |
4-2 |
6-3 |
10-7 |
12-8 |
11-9 |
||
16:30 |
9 |
1-4 |
2-3 |
5-6 |
7-8 |
9-12 |
10-11 |
||
20:00 |
10 |
3-1 |
6-2 |
4-5 |
11-7 |
8-9 |
12-10 |
||
neděle |
10:00 |
11 |
1-2 |
5-3 |
4-6 |
7-9 |
10-8 |
11-12 |
Družstva uvedená v rozpisu na prvním místě jsou domácí. V I.polovině si první sedají hosté a domácí družstvo přisedá v otevřené místnosti na linku N-S. Do II.poloviny si jako první sedají domácí a přisedají hosté. Dvojice domácího družstva, která nestřídá, zůstává na svém místě. Hosté přisedají tak, aby proti sobě nehrály stejné dvojice.
Konečné pořadí po základní části je dáno ziskem VP. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Po skončení základní části jsou družstva rozdělena do dvou skupin a soutěž pokračuje nadstavbovou částí.
První skupinu hrající o titul tvoří družstva umístěná po základní části na 1. až 4.místě, která dále pokračují v play-off turnaji.
Play-off turnaj je hrán podle následujícího schématu:
Družstvo umístěné na 1.místě má právo výběru soupeře z družstev postoupivších do play-off z 3. a 4. místa.
Družstva si přenášejí (carry over) 1/2 rozdílu IMP do semifinálového utkání.
Semifinálové utkání se hraje na 5 segmentů po 8 rozdání. Pokud je po odehrání všech rozdání stav utkání nerozhodný, vítězem semifinálového utkání je výše umístěné družstvo po základní části.
Vítězná družstva postupují do finále.
Družstva si přenášejí (carry over) 1/3 rozdílu IMP do finálového utkání.
Finálové utkání se hraje na 6 segmentů po 8 rozdání. Pokud je po ukončení utkání stav nerozhodný, vítězem finálového utkání je po základní části výše umístěné družstvo.
Poražená družstva hrají utkání o 3.místo.
Družstva si přenášejí (carry over) 1/3 rozdílu IMP do souboje o třetí místo.
Utkání o 3.místo se hraje na 6 segmentů po 8 rozdání. Pokud je po ukončení utkání stav nerozhodný, vítězem utkání o 3.místo je po základní části výše umístěné družstvo.
Po dohodě kapitánů může být od utkání v play-off turnaji zcela upuštěno ve prospěch po základní části výše umístěného družstva.
Utkání v play-off turnaji může být předčasně ukončeno po dohrání kteréhokoliv segmentu odstoupením prohrávajícího družstva z utkání ve prospěch vedoucího družstva.
V play-off turnaji jsou domácími po základní části výše umístěná družstva a po celé utkání zaujímají v otevřené místnosti linku N-S. Domácí přisedají do lichých segmentů, hosté do sudých segmentů utkání tak, aby ve dvou po sobě jdoucích segmentech utkání proti sobě nehrály stejné dvojice.
Týmy, které skončili na čtvrtém a pátém místě po základní části první ligy, se mohou domluvit na počtu rozdání (segmenty po 8 rozdáních) pro play-off zápas o konečné 5. místo v soutěži. Utkání se hraje bez přenosu IMP ze zápasu základní části. Po dohodě kapitánů může být od utkání v play-off turnaji zcela upuštěno ve prospěch po základní části výše umístěného družstva.
Druhou skupinu hrající o udržení v I.lize tvoří družstva umístěná po základní části na 7. až 12.místě, která dále pokračují prolínacím turnajem s družstvy z II.ligy.
Prolínací turnaj je hrán podle následujícího schématu:
Družstvům umístěným na 7. až 12.místě v I.lize se plně přenášejí vzájemné výsledky ze základní části.
Družstvům umístěným na 1. až 6.místě ve II.lize se plně přenášejí vzájemné výsledky ze základní části.
Výchozí pořadí družstev v prolínacím turnaji je dáno součtem VP z takto přenesených výsledků vzájemných utkání. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Družstva sehrají utkání chybějící do systému každý s každým. Jednotlivé zápasy se hrají na 2 x 8 rozdání. Družstvům jsou přidělena startovní čísla podle umístění v základní části (družstvům z I.ligy jsou přidělena startovní čísla 7 až 12, družstvům z II.ligy startovní čísla 1 až 6).
Časový limit na polovinu utkání je 64 minut, tj. 8 minut na rozdání. 2. půle utkání začíná 75 minut po začátku kola.
Časový rozpis a posazení družstev u stolů pro jednotlivá utkání je následující:
Turnaj |
Den |
Čas |
Kolo |
Stůl |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||
3. turnaj |
sobota |
10:30 |
1 |
7-1 |
9-2 |
8-3 |
11-4 |
10-5 |
12-6 |
14:00 |
2 |
1-8 |
2-10 |
3-11 |
4-7 |
5-12 |
6-9 |
||
16:30 |
3 |
9-1 |
8-2 |
7-3 |
12-4 |
11-5 |
10-6 |
||
20:00 |
4 |
1-10 |
2-7 |
3-12 |
4-8 |
5-9 |
6-11 |
||
neděle |
10:00 |
5 |
11-1 |
12-2 |
9-3 |
10-4 |
7-5 |
8-6 |
|
13:30 |
6 |
1-12 |
2-11 |
3-10 |
4-9 |
5-8 |
6-7 |
Družstva uvedená v rozpisu na prvním místě jsou domácí. V I.polovině si první sedají hosté a domácí družstvo přisedá v otevřené místnosti na linku N-S. Do II.poloviny si jako první sedají domácí a přisedají hosté. Dvojice domácího družstva, která nestřídá, zůstává na svém místě. Hosté přisedají tak, aby proti sobě nehrály stejné dvojice.
Konečné pořadí v prolínací části je dáno ziskem VP. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Konečné pořadí I.ligy je stanoveno takto:
1.místo – vítěz finále
2.místo – poražený finalista
3.místo – vítěz utkání o 3.místo
4.místo – poražený z utkání o 3.místo
5.místo – vítěz utkání o 5.místo
6.místo – poražený z utkání o 5.místo
7. až 10.místo – družstva umístěná v prolínacím turnaji mezi I. a II.ligou na 1. až 4.místě.
Družstva umístěná v konečném pořadí I.ligy mají právo účasti v I.lize pro následující soutěžní období.
6.2. II.liga
II.liga má 12 účastníků. Hraje se ve dvou částech – základní a nadstavbové.
Základní část II.ligy se hraje ve dvou turnajích systémem každý s každým. Jednotlivé zápasy se hrají na 2 x 8 rozdání. Družstvům jsou přidělena startovní čísla v souladu se SL, pod kterou byla přihlášena.
Časový limit na polovinu utkání je 64 minut, tj. 8 minut na rozdání. 2. půle utkání začíná 75 minut po začátku kola.
Časový rozpis a posazení družstev u stolů pro jednotlivá utkání je následující:
Turnaj |
Den |
Čas |
Kolo |
Stůl |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||
I.turnaj |
sobota |
10:30 |
1 |
1-12 |
2-11 |
3-10 |
4-9 |
5-8 |
6-7 |
14:00 |
2 |
11-1 |
12-2 |
9-3 |
10-4 |
7-5 |
8-6 |
||
16:30 |
3 |
1-10 |
2-7 |
3-12 |
4-8 |
5-9 |
6-11 |
||
20:00 |
4 |
9-1 |
8-2 |
7-3 |
12-4 |
11-5 |
10-6 |
||
neděle |
10:00 |
5 |
1-8 |
2-10 |
3-11 |
4-7 |
5-12 |
6-9 |
|
13:30 |
6 |
7-1 |
9-2 |
8-3 |
11-4 |
10-5 |
12-6 |
||
II.turnaj |
sobota |
10:30 |
7 |
1-6 |
2-5 |
3-4 |
7-12 |
8-11 |
9-10 |
14:00 |
8 |
5-1 |
4-2 |
6-3 |
10-7 |
12-8 |
11-9 |
||
16:30 |
9 |
1-4 |
2-3 |
5-6 |
7-8 |
9-12 |
10-11 |
||
neděle |
20:00 |
10 |
3-1 |
6-2 |
4-5 |
11-7 |
8-9 |
12-10 |
|
10:00 |
11 |
1-2 |
5-3 |
4-6 |
7-9 |
10-8 |
11-12 |
Družstva uvedená v rozpisu na prvním místě jsou domácí. V I.polovině si první sedají hosté a domácí družstvo přisedá v otevřené místnosti na linku N-S. Do II.poloviny si jako první sedají domácí a přisedají hosté. Dvojice domácího družstva, která nestřídá, zůstává na svém místě. Hosté přisedají tak, aby proti sobě nehrály stejné dvojice.
Konečné pořadí po základní části je dáno ziskem VP. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Po skončení základní části jsou družstva rozdělena do dvou skupin a soutěž pokračuje nadstavbovou částí.
První skupinu hrající o postup do I.ligy tvoří družstva umístěná po základní části na 1. až 6.místě, která dále pokračují prolínacím turnajem s družstvy z I.ligy.
Prolínací turnaj je hrán podle schématu uvedeného v článku 6.1. I. liga těchto propozic.
Druhou skupinu hrající o udržení ve II.lize tvoří družstva umístěná po základní části na 7. až 12.místě, která dále pokračují prolínacím turnajem s družstvy ze III.ligy.
Prolínací turnaj je hrán podle následujícího schématu:
Družstvům umístěným na 7. až 12.místě ve II.lize se plně přenášejí vzájemné výsledky ze základní části.
Družstvům umístěným na 1. až 6.místě ve III.lize se plně přenášejí vzájemné výsledky ze základní části.
Výchozí pořadí družstev v prolínacím turnaji je dáno součtem VP z takto přenesených výsledků vzájemných utkání. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Družstva sehrají utkání chybějící do systému každý s každým. Jednotlivé zápasy se hrají na 2 x 8 rozdání. Družstvům jsou přidělena startovní čísla podle umístění v základní části (družstvům z II.ligy jsou přidělena startovní čísla 7 až 12, družstvům z III.ligy startovní čísla 1 až 6).
Časový limit na polovinu utkání je 64 minut, tj. 8 minut na rozdání. 2. půle utkání začíná 75 minut po začátku kola.
Časový rozpis a posazení družstev u stolů pro jednotlivá utkání je následující:
Turnaj |
Den |
Čas |
Kolo |
Stůl |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||
prolínací turnaj |
sobota |
10:30 |
1 |
7-1 |
9-2 |
8-3 |
11-4 |
10-5 |
12-6 |
14:00 |
2 |
1-8 |
2-10 |
3-11 |
4-7 |
5-12 |
6-9 |
||
16:30 |
3 |
9-1 |
8-2 |
7-3 |
12-4 |
11-5 |
10-6 |
||
20:00 |
4 |
1-10 |
2-7 |
3-12 |
4-8 |
5-9 |
6-11 |
||
neděle |
10:00 |
5 |
11-1 |
12-2 |
9-3 |
10-4 |
7-5 |
8-6 |
|
13:30 |
6 |
1-12 |
2-11 |
3-10 |
4-9 |
5-8 |
6-7 |
Družstva uvedená v rozpisu na prvním místě jsou domácí. V I.polovině si první sedají hosté a domácí družstvo přisedá v otevřené místnosti na linku N-S. Do II.poloviny si jako první sedají domácí a přisedají hosté. Dvojice domácího družstva, která nestřídá, zůstává na svém místě. Hosté přisedají tak, aby proti sobě nehrály stejné dvojice.
Konečné pořadí II.ligy je stanoveno takto:
1. až 8.místo – družstva umístěná v prolínacím turnaji mezi I. a II.ligou na 5. až 12.místě.
9. až 10.místo – družstva umístěná v prolínacím turnaji mezi II. a III.ligou na 1. až 2.místě.
Družstva umístěná v konečném pořadí II.ligy mají právo účasti ve II.lize pro následující soutěžní období.
6.3. III.liga
Počet účastníků III.ligy je dán počtem přihlášených družstev.
Při dostatečném počtu přihlášených družstev se III.liga hraje ve dvou částech – regionální a nadstavbové.
Regionální část III.ligy se hraje v jednom turnaji podle počtu přihlášených družstev.
Při počtu přihlášených družstev 1 až 6 se regionální část ruší a družstva postupují rovnou do nadstavbové části.
Při počtu přihlášených družstev 7 až 10 se regionální část hraje v jedné skupině.
Při počtu přihlášených družstev 11 až 17 se regionální část hraje ve dvou skupinách. Družstva jsou do skupin rozdělena tak, aby se počet družstev mezi skupinami nelišil o více než 3.
Při počtu přihlášených družstev 18 a vyšším se regionální část hraje ve třech regionech. Družstva jsou do skupin rozdělena tak, aby se počet družstev mezi skupinami nelišil o více než 3.
Rozdělování družstev do skupin provádí SOK. Při rozdělování družstev do skupin zohledňuje SOK v maximální možné míře regionální hledisko.
Rozpis utkání a počet rozdání v utkání stanovuje podle počtu družstev v jednotlivých skupinách SOK tak, aby celkový počet sehraných rozdání nebyl nižší než 80.
Při počtu regionálních skupin 1 postupuje prvních 6 družstev ze skupiny do základní části.
Při počtu regionálních skupin 2 postupují první 3 družstva z každé skupiny do základní části.
Při počtu regionálních skupin 3 postupují první 2 družstva z každé skupiny do základní části.
Nadstavbová část III.ligy se hraje v jednom turnaji systémem každý s každým. Jednotlivé zápasy se hrají na 2 x 8 rozdání. Družstvům jsou přidělena startovní čísla losem. Losování probíhá před zahájením turnaje.
Časový limit na polovinu utkání je 64 minut, tj. 8 minut na rozdání. 2. půle utkání začíná 75 minut po začátku kola.
Časový rozpis a posazení družstev u stolů pro jednotlivá utkání je následující:
Turnaj |
Den |
Čas |
Kolo |
Stůl |
||
1 |
2 |
3 |
||||
nadstavbová část |
sobota |
10:30 |
1 |
1-6 |
2-5 |
3-4 |
14:00 |
2 |
5-1 |
4-2 |
6-3 |
||
16:30 |
3 |
1-4 |
2-3 |
5-6 |
||
20:00 |
4 |
3-1 |
6-2 |
4-5 |
||
neděle |
10:00 |
5 |
1-2 |
5-3 |
4-6 |
Družstva uvedená v rozpisu na prvním místě jsou domácí. V I.polovině si první sedají hosté a domácí družstvo přisedá v otevřené místnosti na linku N-S. Do II.poloviny si jako první sedají domácí a přisedají hosté. Dvojice domácího družstva, která nestřídá, zůstává na svém místě. Hosté přisedají tak, aby proti sobě nehrály stejné dvojice.
Konečné pořadí po nadstavbové části je dáno ziskem VP. Při rovnosti VP rozhodují kritéria v pořadí:
Po skončení nadstavbové části pokračují družstva prolínacím turnajem s družstvy z II.ligy.
Prolínací turnaj je hrán podle schématu uvedeného v bodě 6.2. II.liga těchto propozic.
Konečné pořadí III.ligy je stanoveno takto:
1. až 10.místo – družstva umístěná v prolínacím turnaji mezi II. a III.ligou na 3. až 12.místě.
7.Vklady
Vklady do Přeboru schvaluje ÚČBS.
Vklad do 1. a 2. ligy pro soutěžní ročník 2005/2006 je 4500,- Kč a tým.
Vklad do regionální části 3. ligy je 1000,- Kč za tým a do nadstavbové části 2000,- Kč za tým.
8. Omezení, zákazy a penalizace
8.1. První liga, druhá liga a nadstavbová část třetí ligy jsou soutěže kategorie 1. Všechny dvojice musí mít nejméně dvě konvenční karty ve formátu WBF/EBL. Konvenční karty všech dvojic, které k utkání nastoupí, je na vyžádání povinen kapitán družstva poskytnout soupeřům nejpozději 15 minut před začátkem utkání. Vysoce umělé systémy (VUS) a hnědé konvence (HK) se mohou používat, ale je povinností kapitána družstva předložit předsedovi soutěžní komise nejméně 14 dní před začátkem prvního turnaje v elektronické podobě kompletní popisy všech VUS a HK, které družstvo používá, a předseda SOK zajistí jejich zveřejnění na internetových stránkách ČBS v sekci Liga.
Regionální část třetí ligy je soutěž kategorie 3, použití VUS i HK je zakázáno.
8.2. Je-li družstvu znemožněno sehrát utkání, přizná se mu nejvýhodnější odškodnění podle SŘ článku 6.2.8. Družstvu, které nesehrání utkání způsobilo, se přidělí nejhorší z možností uvedených ve stejném článku SŘ. Nenastoupí-li k utkání ani jedno z družstev, kontumuje se toto utkání s výsledkem VP 10:10; v posledním kole výsledkem 5:5 a uplatní se článek 6.2.9 SŘ.
8.3. Hráči určeni ke hře v dané sestavě jsou povinni být připraveni ke hře ve stanoveném termínu u určeného stolu. Vedoucí turnaje učiní všechna dostupná opatření ke včasnému započetí hry u všech stolů. Neodůvodněný pozdní příchod hráčů je automaticky penalizován v souladu s článkem 5.2 SŘ.
8.4. Zástupce družstva, které k sestavě zasedá jako první, je povinen oznámit soupeři přesné posazení hráčů nejpozději 5 minut před stanoveným začátkem. Pozdní oznámení opravňuje soupeře nastoupit k sestavě beztrestně až 5 minut poté, přičemž zpoždění začátku sestavy jde na vrub provinilého družstva.
8.5. Hráči v zavřené místnosti setrvají na svých místech anebo odejdou mimo hrací prostory, dokud neskončí hra jejich utkání v otevřené místnosti.
8.6. Výpočet výsledků se provádí v prostorách mimo zavřenou místnost.
9. Platnost propozic
Tyto propozice platí pouze pro soutěžní ročník 2005/2006 a nahrazují všechny dosavadní propozice přeboru ČR družstev a všechny doplňky k nim.