ME Warszawa 1999
Základní informace
15.-20.března se ve Warszawě konalo 10. mistrovství Evropy v párovém bridži. Hrálo se v samém centru města v paláci kultury - nejvyšší budově k nerozeznání podobné Lomonosově univerzitě. Zúčastnilo se 400 dvojic z 36 zemí, z toho asi 100 párů z Polska. A to vlastně organizátoři nepočítali Pavla Mokráně ze Slovenska, jenž hrál pod hlavičkou Čech a na videu, které bylo z mistrovsví natočené tuto situaci velmi pěkně popsal. Ostatně čím dál tím více mě mrzí, že jsem si toto video nekoupil. Jak už je u těchto událostí zvykem v úvodním bulletinu byl proslov polského presidenta Aleksandra Kwašniewskeho, ministra sportu a turistiky, primátora hlavního města a dalších celebrit. A velmi příjemné bylo přečíst si zde na křídovém papíře i jména Miloše Bahníka a Bohouše Picmause, kteří získali na ME v Římě v kategorii seniorů stříbrné medaile. Ostatně naši se objevily v bulletinech ještě mnohokrát a Miloš Bahník se Zdeňkem Grosmanem dokonce hlavními palcovými titulky na úvodní stránce č. 4, když vyhráli kvalifikaci seniorů ve velmi silné konkurenci zvučných jmen.
Z našich 4 dvojic v soutěži Open splnili očekávání jen Svoboda - Kůrka. Skončili na velmi pěkném 26. místě v finále B (finále A tvořilo jen nejlepších 44 dvojic). O síle konkurence mluví ale i to, že jak v kvalifikaci, tak semifinále dosáhli v úvodním kole výsledky 45,6% a 45,4%. Jak ukazuje celkové pořadí, uměli ale také předvést dobrou a úspěšnou hru. Zadražil - Hnátová po velmi pěkném úvodu nevydrželi a propadli se ve finále B na 63. místo. Volhejn - Fořt skončili ve finále C a Lauer - Kurzwail také. Celkové výsledky jsou na přístupné z menu na předchozí stránce.
Celkově nejde o žádný velký úspěch, i když evropská špička není příliš
široká a mnohé státy dopadly hůře. Máme mnoho pěkných rozdání, psali o nás
hodně v bulletinech, což osobně pokládám za hlavní kriterium dobré hry, ale
efektivita není tak veliká. Hlavní příčiny vidím v tom, že:
a) nejsme zvyklí udržet pozornost v každé krabici v kole,
b) naše systémy jsou budované více týmově než párově a máme hodně obecných
zásad jak poznat dobrou akci v týmech a skoro žádné v párové soutěži,
c) i když špičkové dvojice jsou připravené na soutěživou dražbu, v takovém
rozsahu jako zde se na žádné české soutěži nevyskytuje.
Jako obvykle jen Pepa Kůrka měl připravené zásady pro párovou soutěž takové úrovně a to se také na výsledku nutně projevilo.
Naposledy editováno: 13.05.2002 11:02